4o Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας

COMENIUS: 2η συνάντηση στην ΙΣΠΑΝΙΑ

Συγγραφέας: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΟΝΤΙΚΑΚΟΣ στις 16 Μαρτίου, 2013

Η δεύτερη παιδαγωγική συνάντηση των δασκάλων  των  χωρών που μετέχουν στο πρόγραμμα Comenius έλαβε χώρα στην Ισπανία από τις 4 ως και 10 Μαρτίου 2013.

Η ελληνική  παιδαγωγική ομάδα , αποτελούμενη από :

την κα Καραλή Δέσποινα (Δ/ντρια)     και τους εκπαιδευτικούς:

Λάμπρου  Κων/νο

Παπατριανταφύλλου Δημήτριο

και Σηρετούλη  Ελένη,

έφτασε στο σχολείο  CEIP  Ntra. Sra. de la  Cabeza στο  ισπανικό χωριό Maria , σε  υψόμετρο 1200 μ. στην περιοχή της Αλμερίας , στη νότια   Ισπανία.

Οι εκπρόσωποι όλων των χωρών του προγράμματος στην Αλάμπρα, Γρανάδα.

Φωτογραφία στην πλατεία της Μαρίας, απέναντι από το Δημαρχείο

Φωτογραφία από την υποδοχή των δασκάλων στην αυλή του ισπανικού σχολείου.

Δραστηριότητες  για  το πρόγραμμα  Comenius.

Αφίσα για  το πρόγραμμα  Comenius

Στιγμιότυπο από το μαθητικό χορό υποδοχής των δασκάλων του Comenius.

Παιδιά του ισπανικού νηπιαγωγείου , ντυμένα με τις κλασσικές στολές τους , χορεύουν           παραδοσιακούς χορούς της χώρας τους.

Περισσότερη Ισπανία μπορείτε να απολαύσετε στο βίντεο  που ακολουθεί.

SPAIN_0002

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά, για την πολύ καλή οργάνωση της παιδαγωγικής συνάντησης , το συντονιστή της ισπανικής ομάδας   ( και Δ/ντή της σχολικής μονάδας που επισκεφτήκαμε)  κ.  Miguel-Angel Izquerdo

τη δασκάλα των αγγλικών και  βοηθό  του  κα  Pilar Picon Alguacil

καθώς και όλο το υπόλοιπο εκπαιδευτικό -και μη- προσωπικό ,τους  σχολικούς συμβούλους  που παραβρέθηκαν στις εκδηλώσεις, το σύλλογο γονέων , το δήμαρχο,τον αντιδήμαρχο  και γενικά όλο τον κόσμο του χωριού της Μαρίας , που τόσο εγκάρδια μας φιλοξένησαν στον υπέροχο τόπο τους. Ευχαριστούμε πολύ !