Η Αρχαία Ελληνική Μυθολογία ως Πηγή Καλλιτεχνικής Εμπνευσής

Το σχολικό έτος 2016-2017 υλοποιήθηκε στο 4ο Λύκειο Τρίπολης πολιτιστικό πρόγραμμα με Τίτλο «ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ,  ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ ΠΗΓΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ».  Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη Ρώμη και τη Φλωρεντία όπου οι μαθητές μας επισκέφτηκαν, μεταξύ αλλων, τα Μουσεία  του Βατικανού,  την Καπέλα Σιξτίνα, το Museo e Galleria Borghese και τη Galleria degli Uffizi.

Το ταξίδι αυτό ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά που είχαν την ευκαιρία,  να ανακαλύψουν έναν καινούργιο κόσμο, να γνωρίσουν τον πολιτισμό μιας άλλης χώρας και να θαυμάσουν από κοντά μερικά από τα μεγαλύτερα έργα τέχνης όλων των εποχών.

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Εκπαιδευτικές Δράσεις, Σχολικά Προγράμματα. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.