Γ’ Γυμνασίου

Συμβουλεύομαι πάντα το Σχολικό Βιβλίο Γ’ Γυμνασίου

Μαθαίνω Προπαίδεια

Σε αυτό το σημείο θα ανεβαίνουν τα μαθήματα που θα γίνονται στην τάξη, μαζί με το σχετικό υλικό και κάποιες ασκήσεις αυτοαξιολόγησης. Τα παρακάτω μαθήματα και η μελέτη τους είναι προαιρετική.

1ο Μάθημα  Πράξεις με Πραγματικούς Αριθμούς

2ο Μάθημα: Δυνάμεις Πραγματικών Αριθμών

4ο Μάθημα: Μονώνυμα

Υλικό Προηγούμενης Χρονιάς

Επίσης παρακάτω παρατίθενται η Θεωρία που πρέπει να ξέρω

Θεωρία και ασκήσεις στην παράγραφο 1.1

Εφαρμογές στο πρώτο κεφάλαιο (Παίζω με τα μαθηματικά!)

Ακουλουθώ τα βήματα που μου δείχνει η κάθε εφαρμογή και ανακαλύπτω παίζοντας.
Παράγραφος 1.1

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι που με τη βοήθεια του Πυθαγορείου θεωρήματος και του κύκλου μας δείχνει την ακριβή θέση του άρρητου αριθμού.

Το παιχνίδι των αντίθετων αριθμών.

Το αυτοκινητάκι πάνω στην αριθμογραμμή.(Για τους λάτρεις της φυσικής)

Πρόσθεση και Αφαίρεση! Αντέχεις την πρόκληση;

Διπλασιάζεται η πλευρά ενός τετραγώνου, διπλασιάζεται και το εμβαδόν του;

Υπολογίζω ρίζες δίχως αριθμομηχανή;

Ταυτότητες

Τετράγωνο αθροίσματος Γεωμετρικός και Αλγεβρικός Τρόπος: Μήπως το κείμενο που ακολουθεί θα βοηθούσε να μάθω πιο εύκολα το ανάπτυγμα: Το τετράγωνο αθροίσματος δύο αριθμών είναι ίσο με το τετράγωνο του πρώτου συν το διπλάσιο γινόμενο του πρώτου επί του δευτέρου συν το τετράγωνο του δευτέρου.

Γεωμετρική απόδειξη της ταυτότητας τετράγωνο αθροίσματος

Τετράγωνο διαφοράς Γεωμετρικός και Αλγεβρικός Τρόπος: Μήπως το κείμενο που ακολουθεί θα βοηθούσε να μάθω πιο εύκολα το ανάπτυγμα: Το τετράγωνο αθροίσματος δύο αριθμών είναι ίσο με το τετράγωνο του πρώτου μείον το διπλάσιο γινόμενο του πρώτου επί του δευτέρου συν το τετράγωνο του δευτέρου.

Γεωμετρική απόδειξη της ταυτότητας τετράγωνο διαφοράς

Κύβος αθροίσματος: Μήπως το κείμενο που ακολουθεί θα βοηθούσε να μάθω πιο εύκολα το ανάπτυγμα: Ο κύβος αθροίσματος δύο αριθμών είναι ίσος με τον κύβο του πρώτου συν το τριπλάσιο γινόμενο του τετραγώνου του πρώτου επί του δευτέρου συν το τριπλάσιο γινόμενο του πρώτου επί το τετράγωνο του δευτέρου συν τον κύβο του δευτέρου.

Κύβος διαφοράς: Μήπως το κείμενο που ακολουθεί θα βοηθούσε να μάθω πιο εύκολα το ανάπτυγμα: Ο κύβος διαφοράς δύο αριθμών είναι ίσος με τον κύβο του πρώτου μείον το τριπλάσιο γινόμενο του τετραγώνου του πρώτου επί του δευτέρου συν το τριπλάσιο γινόμενο του πρώτου επί το τετράγωνο του δευτέρου μείον τον κύβο του δευτέρου.

Διαφορά τετραγώνων: Μήπως το κείμενο που ακολουθεί θα βοηθούσε να μάθω πιο εύκολα το ανάπτυγμα: Η διαφορά τετραγώνω είναι ίση με το γινόμενο του αθροίσματος των δύο αριθμών επί την διαφορά αυτών.

Γεωμετρική απόδειξη της ταυτότητας διαφορά τετραγώνων

Β’ Μέρος: Γεωμετρία

Ισότητα Τριγώνων

Κριτήρια Ισότητας τριγώνων και βασικές έννοιες

Η περίπτωση του ισοσκελούς τριγώνου

Ιδιότητα της μεσοκαθέτου

Ιδιότητα της διχοτόμου

Μία αλλαγή στην άσκηση 5 του σχολικού βιβλίου

Ισότητα τριγώνων και στοιχεία του κύκλου. Θυμάμαι τα στοιχεία του κύκλου!

Μία ιδιαίτερη άσκηση

10/10: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής
Η «Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής» αποτελεί μία πρωτοβουλία του «Παγκόσμιου Συνασπισμού για την κατάργηση της Θανατικής Ποινής», που συνενώνει 38 μη κυβερνητικές οργανώσεις του κόσμου, ανάμεσά τους και τη «Διεθνή Αμνηστία». Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου.

Οκτώβριος 2024