Αρχική » Φωτόδεντρο

Φωτόδεντρο

Η Θεατρική Αγωγή στο Φωτόδεντρο. Σχεδιασμός η εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής Μαρία Σπυροπούλου

Στοιχεία Θεατρολογίας
Στο βιβλίο «Στοιχεία Θεατρολογίας» Α΄ Λυκείου, επιχειρείται να προϊδεαστεί ο μαθητής για τη νεότευκτη επιστήμη του θεάτρου. Οι δώδεκα ενότητες του βιβλίου έχουν διαρθρωθεί ώστε να περιλαμβάνουν στοιχεία ιστορίας, θεωρίας του θεάτρου, αποσπάσματα (ενδεικτικές σκηνές) από αντιπροσωπευτικά έργα, αλλά και προτάσεις για την ενεργό συμμετοχή του μαθητή στη θεατρική δράση.

Ο μαθητής καλείται να γνωρίσει το θέατρο στη διττή φύση του, τη θεωρία και την πράξη, όχι μόνο να μάθει, αλλά και να εφαρμόσει τη γνώση που έχει αποκτήσει βιώνοντάς την, ώστε να εκφραστεί στα όρια ενός προγράμματος που συνοψίζει τις βασικές αρχές και αξίες του θεάτρου: ανάληψη ρόλου, πειθαρχία, επικοινωνία, δυναμική της θεατρικής ομάδας, αγωγή του λόγου και του συναισθήματος, στοιχεία θεατρικού παιχνιδιού και υποκριτικής τέχνης, ανάγνωση ενός έργου με τη μορφή θεατρικού αναλογίου κ.τλ.

Θεατρική Αγωγή
Θεατρική Αγωγή Βιβλίο Δασκάλου