panat's blog

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

Επίσκεψη στο Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας-Βόλβης

Μάι 20172

Στις 21 Μαρτίου 2017 οι ομάδες μαθητών των ερευνητικών εργασιών της Α΄ Λυκείου ‘Μαθητές-Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον’ και ‘Η Τέχνη της Φωτογραφίας’, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ‘Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας-Βόλβης’. Η εκπαιδευτική αυτή δράση είχε ως σκοπό την ενημέρωση για την λειτουργία και τις αρμοδιότητες του προαναφερόμενου φορέα όπως επίσης και την επίσκεψη και φωτογράφιση προστατευόμενων περιοχών και ‘Μνημείων της Φύσης’ που ο προαναφερόμενος φορέας εποπτεύει και προστατεύει.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε ξενάγηση στο Εθνικό Πάρκο Κορώνειας-Βόλβης μέσα από διαδρομές σχετικές με την πανίδα-χλωρίδα και τους γεωλογικούς σχηματισμούς της περιοχής και συγκεκριμένα:

• Συνάντηση στην Απολλωνία
  • Επίσκεψη-ενημέρωση στο Κέντρο Πληροφόρησης του Φορέα
  • Επίσκεψη-ορνιθοπαρατήρηση στη λίμνη Βόλβη
  • Διαδρομές με ποδήλατο δίπλα στη Βόλβη
  • Επίσκεψη στο δάσος με τα Υπεραιωνόβια Πλατάνια Σχολαρίου (Μνημεία της Φύσης)
  • Επίσκεψη στις ‘Νυμφόπετρες’.
από κάτω από: Εκπαιδευτικά_Προγράμματα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας-Βόλβης

Τα σχόλια είναι κλειστά.

5ο ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ