ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σχ. Έτος 2019-20/ Το Μουσείο πάει…Σχολείο

Στη διάρκεια του 2ου τριμήνου είχαμε την τύχη να “φιλοξενήσουμε” στην τάξη μας μια μαγική, εκπαιδευτική βαλίτσα. Παράλληλα με το πρόγραμμα “Βουτιά στον Ωκεανό” είχαμε για ένα μήνα την ευκαιρία να γνωρίσουμε το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας. Σε αυτό μας βοήθησε η βαλίτσα που σχεδιάστηκε από το Μουσείο και το ΕΚΒΥ.

Η βαλίτσα περιλαμβάνει εκπ/κό φάκελο με ενημερωτικά κείμενα δραστηριότητες και παιχνίδια, επιλεγμένα δείγματα από τις Συλλογές του Μουσείου: φυτά, ορυκτά, απολιθώματα, ερπετά κοχύλια, κοράλλια, πεταλούδες και αφίσες για ανάρτηση στην τάξη.

Οι μαθητές του Β1 γνώρισαν τον πλούτο της ελληνικής φύσης, τη μοναδικότητα και τη σπουδαιότητά της. Όλα αυτά έγιναν πριν την πανδημία, που δεν κατάφερε να αλλάξει τα σχέδιά μας.

Ο Δάσκαλος του τμήματος

Καρατζάς Παρασκευάς