Με τη συνεργασία του Ιδρύματος Ωνάση , το ψηφιοποιημένο υλικό και τα νέα εκπαιδευτικά εργαλεία που μας πρόσφερε, οι μαθητές γνώρισαν τους «Οργανούληδες».
Οι “ΟΡΓΑΝΟΥΛΗΔΕΣ” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με την επιστημονική αιγίδα του Ελληνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) και του Υπουργείου Υγείας και την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση που έχει αναλάβει την προώθηση και διάχυση του προγράμματος στην Ελλάδα.
Στόχος του είναι να μοιραστεί μαζί μας συμβουλές για τη φροντίδα της υγείας μας και να μας μάθει τα πάντα για τη δωρεά οργάνων.
Μέσα από τους Οργανούληδες μιλήσαμε για κάποια από τα βασικότερα όργανα του σώματος, τη λειτουργία τους και την υπεύθυνη προστασία της υγείας τους, ώστε να καλλιεργήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες την αντίληψη ότι στην υγεία δεν έχει σημασία τόσο η εξωτερική εμφάνιση, όσο ο εσωτερικός μας κόσμος.
Δύσκολες ερωτήσεις, όπως: Ποιο είναι το πολυάσχολο όργανο στον οργανισμό μας με περισσότερες από 200 διαφορετικές λειτουργίες; Ποιο μοιάζει με δυνατή αντλία, ωθώντας το αίμα σε όλο το σώμα; Ποιο όργανο «λατρεύει» το νερό και ποιο είναι αυτό που «αγαπά» περισσότερο την τακτική άσκηση; Αλλά και πώς ένας γιατρός μπορεί να αντικαταστήσει ένα όργανο, όταν αυτό δεν λειτουργεί σωστά; γίνονται συναρπαστικές, διασκεδαστικές ιστορίες μέσα από τους χαρακτήρες των Οργανούληδων, δίνοντας τις απαντήσεις στους μαθητές.
Δημιουργήσαμε αφίσες και γράψαμε ποιήματα με θέματα σχετικά με την υγεία, τη διατροφή και την άσκηση.
Οι Μαθητές και ο Δάσκαλος του Δ1.