Ώρα για δράση!

Λίγα λόγια για τη δραστηριότητα:

Οι μαθητές/τριες γίνονται προσεκτικοί παρατηρητές ιστοριών παράνομης παιδικής εργασίας που εξελίσσονται καθημερινά γύρω τους. Μέσα από τεχνικές δημιουργικής γραφής και αξιοποίησης ψηφιακών ιστοριών (digital story) ανακαλύπτουν κρυμμένες αλήθειες γύρω από το ζήτημα της παράνομης παιδικής εργασίας και παίρνουν θέση προτείνοντας λύσεις για την προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών προσφύγων, μεταναστών κ.α. Ο εκπαιδευτικός ενθαρρύνει τους/τις μαθητές/τριες να αναλάβουν δράση στην ίδια την  κοινότητά τους. Είναι ώρα για δράση!

Προβάλλουμε στα παιδιά καρέ καρέ ένα comic, το οποίο σχετίζεται με την παράνομη παιδική εργασία και τις μορφές της στις σύγχρονες κοινωνίες. Στη συνέχεια καλούμε τα παιδιά να το παρατηρήσουν προσεκτικά και: α) να καταγράψουν τι μορφές παιδικής παράνομης εργασίας που εντόπισαν, β) να αξιολογήσουν εάν ο/η ήρωας της ιστορίας αντέδρασε σωστά, γ) να προτείνουν τι θα μπορούσε να κάνει ο ήρωας για να βοηθήσει τους ήρωες της ιστορίας ή σε ποιον φορέα θα έπρεπε να είχε απευθυνθεί.

Παιδική εργασία. Διαθέσιμο στο: https://www.storyboardthat.com/storyboards/vickychatziefthimiou/—————?fbclid=IwAR2b71BU4Ifwr3Um1ljNLdxBzSBZ78ioKCr60td8xg-wRHyXuELRKYGZNkA

Με τη χρηματοδότηση του προγράμματος “Σημεία Στήριξης” μέσω της Hellenic Hope

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.
   - Σχετικές αναρτήσεις