Αρχική » Παιδική Προστασία » «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών της Ρόδου και δράσεις ενημέρωσης μαθητών σε θέματα παιδικής προστασίας»

Το πρόγραμμα «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών της Ρόδου και δράσεις ενημέρωσης μαθητών σε θέματα παιδικής προστασίας» είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πλαίσιο του προγράμματος «Σημεία Στήριξης» μιας κοινής πρωτοβουλίας του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση, του ΤΙΜΑ Κοινωφελούς Ιδρύματος, της φιλανθρωπικής οργάνωσης Hellenic Hope, του Ιδρύματος Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, του Κοινωφελούς Ιδρύματος Α.Κ. Λασκαρίδη, του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη, του Costas M. Lemos Foundation και του Ιδρύματος Μποδοσάκη.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από τη μη κερδοσκοπική οργάνωση ICON Greece σε συνεργασία με τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου και υποστηρίζεται από την επιχορήγηση της Hellenic Hope.

Με τη χρηματοδότηση του προγράμματος «Σημεία Στήριξης» μέσω της Hellenic Hope

Σαν σήμερα

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.