3 ψηφιακές πλατφόρμες με διαδραστικές προσομοιώσεις για τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών

Η διδασκαλία των φυσικών επιστημών είναι μια διαδικασία που αφορά συνήθως την περιγραφή ενός φαινομένου:

• την αναπαράστασή του αρχικά μέσω της «φαντασίας» κι έπειτα μέσω σχήματος
  • την επεξεργασία του
  • την κατανόηση του

Ο εκπαιδευτικός συναντά αρκετές δυσκολίες κατά τη διδασκαλία του μαθήματος που οφείλονται είτε στην ιδιαιτερότητα του μαθήματος (αναπαράσταση φυσικών νόμων, σχήματα, μαθηματικές εξισώσεις με επίλυση, πειράματα) είτε στη στάση ορισμένων μαθητών που λόγω έλλειψης κατανόησης δεν μπορούν να συμμετέχουν στη διδασκαλία. Οι ψηφιακές προσομοιώσεις είναι ένας ιδιαίτερα ευχάριστος τρόπος να παρουσιάσει κανείς διάφορα φυσικά φαινόμενα καθώς πρόκειται για εποπτικό υλικό. Η διαδραστικότητα δε ορισμένων τις καθιστά ένα χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο που δίνει στους μαθητές την ευκαιρία να διεξάγουν πειραματισμούς, να εξετάσουν τις μεταβλητές που εμπλέκονται σε κάθε φαινόμενο και τελικά να μάθουν καλύτερα.

Παρακάτω παρουσιάζουμε 3 ιστοσελίδες με διαδραστικές προσομοιώσεις σχετικές με τα μαθήματα των φυσικών επιστημών:

1. Η PHET Interactive Presentations
  2. Το ευρωπαϊκό έργο Go-Lab