Βαδίζοντας στους ίδιους δρόμους

Συντάκτης: ΤΖΙΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ | Κάτω από: Γενικά άρθρα

Σχολεία

Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ενημέρωσης & Εξοικείωσης με την Αναπηρία
που απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,
εντός σχολικού ωραρίου

Σύμφωνα με την μελέτη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής – Discrimination in the European Union – 2006, 76% των Ελλήνων πιστεύουν ότι το σχολείο παίζει σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση των διακρίσεων. Όλες οι έρευνες που πραγματοποιήθηκαν στην Ευρωπαϊκή Ένωση επισημαίνουν ότι η απουσία προγραμμάτων ευαισθητοποίησης των μαθητών, αλλά και γενικά ενός ευρύτερου συνόλου, απέναντι στα άτομα με αναπηρία:
– Διαιωνίζει τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις
– Ισχυροποιεί τον στιγματισμό και την περιθωριοποίηση

Ο Σ.Κ.Ε.Π. στηρίζεται στον ρόλο και τη σημασία του σχολείου ως δυναμικού μοχλού δημοκρατικής συνείδησης και απαραίτητου θεσμού κοινωνικοποίησης των νέων. Το σχολείο πρέπει να είναι ένας ανοιχτός χώρος διαλόγου, συμβίωσης, αποδοχής και σεβασμού στην μοναδικότητα του καθενός. Οφείλει να συμβάλλει στην διαμόρφωση ενός μελλοντικού ενιαίου κοινωνικού τοπίου, με συνειδητοποιημένους πολίτες.

Ετικέτες:

Τα σχόλια είναι κλειστά.