Ιστοσελίδα Goodreads

8 Δεκέμβριος 2016

good readsΗ εφαρμογή Goodreads είναι μια ιστοσελίδα για τους λάτρεις του βιβλίου. Φανταστείτε το σαν μια μεγάλη βιβλιοθήκη που μπορείτε να περιπλανηθείτε και να δούμε τα ράφια του καθενός, τις κριτικές τους και τις αξιολογήσεις τους. Μπορείτε επίσης να δημοσιεύσετε τις δικές σας κριτικές και τον κατάλογο με ό, τι βιβλία έχετε διαβάσει, ποιο βιβλίο διαβάζετε τώρα, και τι σχεδιάζετε να διαβάσετε στο μέλλον. Επιπλέον μπορείτε να ενταχθείτε σε μια ομάδα συζήτησης, να ξεκινήστε μια λέσχη βιβλίου, να επικοινωνήστε με έναν συγγραφέα, και ακόμη και να δημοσιεύσετε τα δικά σας συγγραφικά έργα.

«Τα πτερόεντα δώρα» του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

8 Δεκέμβριος 2016

Καθώς πλησιάζουμε στα Χριστούγεννα πολλοί από μας θα θυμηθούμε, θα δια διαβάσουμε και ίσως κάποιοι παρακολουθήσουμε στο θέατρο κάποια από τα χριστουγεννιάτικα διηγήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Άλλωστε το κάλος και το πλήθος τους είναι μοναδικά. Θέλω να αναφερθώ σε ένα σύντομο διήγημα του Παπαδιαμάντη «Τα πτερόεντα δώρα». Πολλοί ίσως επικεντρώνονται στην κριτική που ασκεί ο Παπαδιαμάντης σ’ αυτό το διήγημα σε κοινωνικό, υπαρξιακό και θεσμικό επίπεδο. Ωστόσο, η σκέψη μας πρέπει να πάει και κάπου αλλού. Με το αντιπαράδειγμα (πάθη των προσώπων του διηγήματος) ο Παπαδιαμάντης μας καλεί σ’ αυτό που μας προσκαλεί κάθε φορά η Εκκλησία, στο καινό και στην αναπτέρωση της ελπίδας εξαιτίας της ενανθρώπισης του Λόγου. Το αντιπαράδειγμα λοιπόν μπορεί να λειτουργήσει όχι επιφανειακά ως ένας υπαρξιακός προβληματισμός αλλαγής παραδείγματος. Στο σημείο αυτό ας διαβάσουμε το εξαιρετικό αυτό διήγημα πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.papadiamantis.org/works/58-narration/380-04-30-ta-pteroenta-dwra-1907.

«Στιγμές του Χρήστου Γιώβου», με έμπνευση και από τις Κυκλάδες

8 Δεκέμβριος 2016

Υπηρετώντας ως θεολόγος σε διάφορα σχολεία των Κυκλάδων, για περίπου μια πενταετία, ήταν αδύνατον να μην προσλάβω το φως, την αύρα και την αλμύρα του κυκλαδίτικου τοπίου.  Η πρώτη δημοσιευμένη λογοτεχνική μου απόπειρα εκφράζει στιγμές του μοναδικού μορφώματος των Κυκλάδων. Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Φρέαρ (ηλεκτρονική έκδοση) και μπορείτε να τη διαβάσετε πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο: http://frear.gr/?p=792.

Μελωδικές αναγνώσεις

30 Νοέμβριος 2016

Τα βιβλία αποσπάσματα των οποίων θα ακουστούν κατά   τις μελωδικές αναγνώσεις του Σαββάτου και οι μαθητές που θα τα αναγνώσουν είναι:

Μικρός Πρίγκηπας

Πρόσκληση στο τριήμερο φιλαναγνωσίας του σχολείου μας

30 Νοέμβριος 2016

Σύντομα θα κυκλοφορήσει η Πρόσκληση στο τριήμερο φιλαναγνωσίας του σχολείου

Τα βιβλία είναι παράθυρα που ανοίγουν σε άλλες τέχνες… και άλλες δημιουργίες

30 Νοέμβριος 2016  Με ετικέτα ,

Διαβάσατε τον υπέροχο  «Μικρό πρίγκηπα». Έχετε ακούσει το τραγούδι;

Από ένα ποίημα, ένα στίχο μπορούμε  να  δημιουργήσουμε…

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ from eirinits

Το παζάρι μας ετοιμάζεται! Η λίστα με τα βιβλία είναι έτοιμη!

21 Νοέμβριος 2016  Με ετικέτα

Λίστα με βιβλία για παζάρι        ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΗΛΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΕΙ

Παζάρι σχολικής βιβλιοθήκης

21 Νοέμβριος 2016

image-0-02-05-5980584690a488af56df62ee424e9665aaba2d0bbd4a4a80948f853d0c2bd33e-V

Τα μέλη της βιβλιοθήκης διοργανώνουν χριστουγεννιάτικο παζάρι το τριήμερο 16-17-18 Δεκεμβρίου 2016 με σκοπό τη συγκέντρωση χρημάτων για τον εμπλουτισμό της σχολικής βιβλιοθήκης με νέους τίτλους βιβλίων. Στο παζάρι θα πωλούνται βιβλία και χριστουγεννιάτικες κατασκευές ενώ σε συγκεκριμένες ώρες θα γίνεται αφήγηση παιδικών παραμυθιών

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο της Βιβλιοθήκης του Γυμνασίου Μήλου!

21 Νοέμβριος 2016  Με ετικέτα ,

Στον ιστότοπο αυτό μπορείτε να ενημερώνεστε για τις δραστηριότητες της σχολικής μας βιβλιοθήκης

Goodreads