Οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το χωριό Άγιος Ισίδωρος, τη Δευτέρα 18-12-17, για να πραγματοποιήσουν διάφορες δράσεις. Η υποδοχή και φιλοξενία των κατοίκων ήταν θερμή και εγκάρδια. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα τόσο όμορφο και παραδοσιακό χωριό του νησιού μας!

Με αυτή την επίσκεψη μας δόθηκε η δυνατότητα να έρθουμε σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον, τα ήθη και τα έθιμα, την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και την τοπική κουλτούρα μέσα από την συναναστροφή με τους κατοίκους του χωριού. Απολαύσαμε τα τοπικά εδέσματα που παρασκεύασαν οι γυναίκες του χωριού ως αποτέλεσμα της θερμής φιλοξενίας και αγάπης των κατοίκων. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με όλα εκείνα τα στοιχεία του λαϊκού πολιτισμού των χωριών του Ατταβύρου. Παρόλο που ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος σ’ αυτήν τη δράση, εν τούτοις με τη βοήθεια των νέων και των υπόλοιπων κατοίκων του χωριού, μας δόθηκε η δυνατότητα να γίνουμε μέρος της τοπικής κοινότητας του Αγίου Ισιδώρου, παρεμβαίνοντας ακόμα και εικαστικά με την καλλιτεχνική ομάδα του σχολείου μας.Συγκεκριμένα, τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας μας ανέλαβαν να φωτογραφήσουν λουλούδια και φυτά του χωριού. Κάποιες από τις φωτογραφίες μας είναι αυτές που ακολουθούν: