Τη φετινή χρονιά αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία με στόχο την πνευματική και κυρίως τη σωματική κινητοποίηση των μικρότερων και μεγαλύτερων μαθητών της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η άσκηση λιγότερο ή περισσότερο οργανωμένη, στο πλαίσιο του σχολείο και στον ελεύθερο χρόνο των μαθητών/τριών αποτελεί ένα βασικό αντίδοτο στις διάφορες μεταβολικές νόσους, όπως την παχυσαρκία, και τα υφέρποντα ψυχικά νοσήματα, τη βία…και κάθε λογής ασθένεια από το βορρά ως το νότο της γηραιάς χερσονήσου.
Οι μαθητές φιλοδοξούν να μοιραστούν τις εμπειρίες τους, να μυηθούν σ έναν ενεργητικό και γεμάτο αυτοπεποίθηση τρόπο ζωής, και να μάθουν τα μυστικά μιας ισορροπημένης διατροφής. Μέσα από τη σύγκριση ανάμεσα στα συμμετέχοντα σχολεία και στο ευρύ ή στενό οικογειακό περιβάλλον, τις βιωματικές δράσεις και την ανταλλαγή πληροφοριών ελπίζουμε να αναδειχθεί το προφίλ του υγιούς ψυχοσωματικά και δραστήριου μαθητή και αυριανού πολίτη.