Ιστότοπος σχολικής φυσικής αγωγής

My PE blog

Ημέρα: 8 Απριλίου 2012

Mετά τα βάγια και πριν το ψάρι…λίγη ιππασία!

Σήμερα, Κυριακή των Βαϊων, 08-04-2012, λίγο πριν το μεσημεριανό τραπέζι επισκεφτήκαμε τη φάρμα αλόγων του κ. Γεωργαντζή, στη Γκιώνα. Οι μαθητές μας έκαναν βόλτα με τα άλογα στο κοντινό δάσος με εκπαιδευτή , και λίγοι δοκίμασαν τις δυνάμεις και τις αντοχές τους σε πραγματικό μάθημα ιππασίας, με το οποίο ενθουσιάστηκαν.Ήταν μεγάλη μας χαρά που και σ αυτή την εξόρμηση, μας συνόδευσαν γονείς και συγγενείς των παιδιών και συνέβαλαν στο ωραίο κλίμα που έχει πλέον δημιουργηθεί. Τους ευχαριστούμε και τους καλούμε και στις επόμενες δράσεις μας.

Aνάβαση στο “Αυγό”

Πριν από λίγες μέρες, στις 27-03-2012, πραγματοποιήθηκε ανάβαση στο Αυγό της Ξάνθης στα πλαίσια του μαθήματος “Ερευνητική Εργασία” με τίτλο “Υπαίθριες Δραστηριότητες”. Η πλειοψηφία των μαθητών και ο συνάδελφος μαθηματικός με την εξαιρετική φυσική κατάσταση φτάσαμε μέχρι την κορυφή, στη σημαία.Οι υπόλοιποι μαθητές σταμάτησαν στα μισά περίπου της διαδρομής, όπου υπό το θρόϊσμα των φύλλων των δέντρων και των κεδαηδισμάτων των πουλιών, απόλαυσαν τη φύση.Κατά τη διάρκεια της πεζοπορίας μετρήθηκε η καρδιακή συχνότητα, η βηματομετρική φυσική δραστηριότητα των μαθητών, και ο αριθμός των θερμίδων που δαπανήθηκαν.Αυτές τις μέρες των γιορτών μπορείτε να πάτε με την παρέα σας, να ασκηθείτε σωματικά και κυρίως να ξεκουραστείτε ψυχικά.

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén