Μαΐ 16

Οι Πασχαλινές μας δημιουργίες…λίγο αργοπορημένες

Κάτω από (Χωρίς κατηγορία) από στις 05-05-2016

Το ξέρω ότι δεν έπρεπε να γίνεται τώρα αυτή η ανάρτηση, αλλά βλέπετε το τρέξιμο, οι δουλειές με καθυστέρησαν να ανεβάσω τις χειροτεχίες -κατασκευές που έφτιαξαν τα παιδιά μου στην τάξη κάθε μέρα. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα στην τάξη μας συζητούσαμε για κάποιο ξεχωριστό γεγονός που συνέβαινε την Μεγάλη Εβδομάδα και στο τέλος κλείναμε την κουβεντούλα με την αντίστοιχη χειροτεχνία. Για παράδειγμα όταν μιλήσαμε για το Σάββατο του Λαζάρου, στο τέλος φτιάξαμε κάτι όμορφα Λαζαράκια από χαρτί. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τα σώσω με την φωτογραφική μου μηχανή. Κρίμα!!! Το μόνο που κατάφερα να σώσω είναι το πατρόν του Λαζάρου.Πατρόν για ΛαζαράκιΦανταστείτε το αυτό ζωγραφισμένο, χρωματισμένο και γεμάτο με πολύχρωμα λουλουδάκια στο κεφάλι!!!

PA180579 PA180578 PA180577Σειρά είχαν οι Σταυροί με τον Σταρωμένο Χριστό για το κρεβατάκι μας, φτιαγμένο με τα χαράκια μας!!!

PA080574 PA080575 PA080576Ομαδικές δουλίτσες για να στολίσουμε την πόρτα της τάξης μας, γιατί όλο αυτό τον χρόνο έχουμε μάθει καλά να συνεργαζόμαστε και να πετυχαίνουμε πολλά!!!

PA180580 PA180581Πώς ήταν δυνατόν να λείπουν από το μενού των πασχαλινών μας κατασκευών οι πασχαλινοί λαγοί!!! Μόλις τους φτιάξαμε διακοσμούσαν την τάξη μας από άκρη σε άκρη, κρεμασμένοι σε ένα σκοινάκι. Τι κρίμα να μην ήταν όλοι αυτοί σοκολατένιοι λαγοί;

PA180582 PA180583Μιλήσαμε και για πατροπαράδοτα έθιμα του Πάσχα του τόπου μας. Κάποια παιδάκια δεν γνώριζαν πολλά από αυτά τα έθιμα και ήταν γεμάτα περιέργεια καθώς τα αναλύαμε.

PA080570 PA080571 PA080573 PA080572Πολύ χαριτωμένα αυτά τα παπάκια!!! Μια ιδέα από το γνωστό site Krokotak, που πολλές φορές με έχει λύσει τα χέρια.

PA190584 PA190585 PA190586Μετά από όλα αυτά που έκαναν τα μικρά μου μαθητάκια, δεν αξίζουν ένα μικρό δωράκι και μάλιστα γεμάτο με γλυκές λιχουδιές; Βεβαίως το αξίζουν και με το παραπάνω!!! Χρόνια Πολλά μικροί μου μαθητές σε σας και τις οικογένειές σας και Χριστός Ανέστη!!!

Καλό Πάσχα!!!

Εύχομαι από καρδιάς η φετινή Ανάσταση και

το Άγιο Φως να φέρει υγεία, γαλήνη,

αισιοδοξία σε όλη την οικογένειά σας!

Να περάσετε όμορφα και …καλή ξεκούραση!

Η δασκάλα σας