Οκτ 15

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (5/10)

Κάτω από (Χωρίς κατηγορία) από στις 12-10-2015

Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO, για να μας υπενθυμίσει τον καθοριστικό ρόλο που παίζει ο δάσκαλος μέσα στην κοινωνία, είτε εργάζεται σε μία πλούσια πόλη της Δύσης, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα κάποιου στρατοπέδου προσφύγων. Γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Οκτωβρίου σε πάνω από 100 χώρες παγκοσμίως.

Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών δίνει την ευκαιρία να επικεντρωθεί η προσοχή του κόσμου στο σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν οι εκπαιδευτικοί, στην οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος για όλους τους μαθητές παγκοσμίως, αλλά και στα συνδικάτα των εκπαιδευτικών και στις υποστηρικτικές εκπαιδευτικές δομές να συζητήσουν με τις κυβερνήσεις τους και να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες, τους γονείς και τους εργαζόμενους, ώστε να επενδυθούν οικονομικοί και ανθρώπινοι πόροι και να επιτευχθεί μια ελεύθερη, δημόσια και ποιοτική εκπαίδευση.
Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών είναι εξαιρετικής σημασίας για το Ημερολόγιο της Education International (EI) και των 384 οργανώσεων-μελών της, για το λόγο ότι αναδεικνύει την ευκαιρία να ενωθούν οι προσπάθειες και οι εκστρατείες, για ζωτικές αλλαγές στις συνθήκες που βιώνουν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες, και να συζητήσουν για μια εκπαίδευση με ποιότητα.

Καλύτερες συνθήκες εργασίας

για τους εκπαιδευτικούς,

σημαίνει καλύτερες συνθήκες μάθησης

για τους μαθητές.