Νοέ 14

Το φθινόπωρο μπήκε για τα καλά…

Κάτω από (Χωρίς κατηγορία) από στις 04-11-2014

Καταλάβαμε για  τα καλά το κρύο του φθινοπώρου και είπαμε να σταθούμε λίγο και να ασχοληθούμε με τις δραστηριότητες της εποχής αυτής.

Πρώτη στάση: τα φρούτα που τρώμε το φθινόπωρο.

Αφού τα βρήκαμε, τα ομαδοποιήσαμε και φτιάξαμε τη φθινοπωρινή μας φρουτιέρα. Μας έκανε περισσότερη εντύπωση το κάστανο και γι’ αυτό εκμεταλλεύτηκα την συζήτηση και φτιάξαμε έναν ξεχωριστό Καστανούλη, έτοιμος για ψήσιμο!!! Να και οι φωτογραφίες μας…δεν είναι γλυκούλης;

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Δεύτερη στάση: Η Κυρία Αποταμίευση

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Αποταμίευσης και τι δεν κάναμε!!! Μάθαμε τραγουδάκια, διαβάσαμε παραμύθι, γράψαμε το δικό μας παραμύθι (Εφαρμόζοντας όσα μάθαμε στην Γλώσσα, τίτλος-αρχή-μέση-τέλος), παίξαμε μαγαζάκι (εφαρμόζοντας όσα μάθαμε στα Μαθθηματικά με τα Ευρώ), μπερδευτήκαμε σε λαβύρινθους, και πολλά άλλα. Το πιο ωραίο όμως ήταν όταν φτιάξαμε την Κυρία Αποταμίευση με τα σποράκια στο πουγκί με την ανάλογη παροιμία. Ιδού το αποτέλεσμα.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τρίτη στάση: Το Πολυτεχνείο

Έχουμε αρχίσει να μιλάμε για την αξία της δημοκρατίας. Την άλλη βδομάδα θα ασχοληθούμε με το χρονικό του Πολυτεχνείου.