ΔΟΕ: Να σταματήσει άμεσα κάθε απόπειρα δίωξης συναδέλφων

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. ενημερώθηκε από το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Κερατσινίου Περάματος «Νίκος Πλουμπίδης» για καταγγελίες γονέων σε βάρος εκπαιδευτικών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κερατσινίου, του Δημοτdoeικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Ικονίου καθώς και του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, οι οποίοι καλούνται σε απολογία, για θέματα που αφορούν στην περσινή   λειτουργία της Δ.Υ.Ε.Π. Οι καταγγελίες τους επιδόθηκαν από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Πειραιά, με την απαίτηση να απαντηθεί  άμεσα.

Εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη μας προκαλεί το γεγονός, πώς εκπαιδευτικοί που καθημερινά δίνουν τον αγώνα της μόρφωσης των παιδιών χωρίς διακρίσεις, καλούνται σε έγγραφη απολογία.

Υπάρχουν τεράστιες ευθύνες για την εξέλιξη αυτή.  Στοχοποιούν τους εκπαιδευτικούς και την ίδια στιγμή, αφήνουν στο απυρόβλητο υπόδικους βουλευτές  οι οποίοι παραβιάζουν τους περιοριστικούς όρους και προπηλακίζουν γονείς και εκπαιδευτικούς.

Θεωρούμε ότι  όσα συμβαίνουν δεν είναι τυχαία. Στοχεύουν στην επιβολή κλίματος φόβου και τρομοκράτησης των εκπαιδευτικών οι οποίοι  αγωνίζονται καθημερινά για τη μόρφωση και τη ζωή των παιδιών ανεξαρτήτως χρώματος, καταγωγής, φυλής, θρησκείας.

Η εκπαιδευτική κοινότητα αντιστάθηκε σθεναρά  σε ρατσιστικές επιθέσεις φασιστικών μορφωμάτων όπως της Χρυσής Αυγής στο Ικόνιο και βρίσκεται πάντοτε δίπλα στα παιδιά όλου του κόσμου προκειμένου να ζουν αξιοπρεπή ζωή.

• Το Δ.Σ. της ΔΟΕ:
  • Απαιτεί να σταματήσει κάθε απόπειρα δίωξης των εκπαιδευτικών για το συγκεκριμένο ζήτημα.
  • Εκφράζει την ολόψυχη συμπαράστασή του στους συναδέλφους. Καθιστούμε σαφές προς οποιαδήποτε κατεύθυνση πως οι εκπαιδευτικοί δεν τρομοκρατούνται από πρακτικές που παραπέμπουν στις πιο μαύρες σελίδες της ιστορίας του κλάδου.
  • Στηρίζει τις/τους συναδέλφους με κάθε τρόπο (συνδικαλιστικά, νομικά, ηθικά).
  • Καταδικάζει το μηχανισμό καταγγελιών που έχει στηθεί σε βάρος των εκπαιδευτικών.
  • Αντιμετωπίζει την απόπειρα δίωξης εναντίον των συγκεκριμένων συναδέλφων ως απόπειρα δίωξης όλων των εκπαιδευτικών.
  • Καλεί το Υπουργείο Παιδείας να πάρει σαφή θέση, να καταδικάσει τις τακτικές στοχοποίησης εκπαιδευτικών και σχολικών μονάδων και να παρέμβει άμεσα για την παύση κάθε δίωξης.
  • Αγωνίζεται για ένα σχολείο που να χωράει όλα τα παιδιά για την ομαλή ένταξη των παιδιών των προσφύγων και των μεταναστών στα πρωινά Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία, με τη λειτουργία τάξεων υποδοχής σε όλα τα σχολεία, με υποστηρικτικές δομές για όλα τα παιδιά, ορθολογική κατανομή των προσφυγόπουλων στα σχολεία, εξασφάλιση της δωρεάν μεταφοράς τους, επαρκή χρηματοδότηση και καμία εμπλοκή των ΜΚΟ.

Για να διαβάσετε την ανακοίνωση σε μορφή PDF πατήστε ΕΔΩ