ΥΠΠΕΘ: Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου Δημοτικών Σχολείων, Νηπιαγωγείων και Ολοήμερου Προγράμματος 2017-18

Στο πλαίσιο της έγκαιρης προετοιμασίας των Δημοτικών Σχολείων, των Νηπιαγωγείων και της εύρυθμης λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος για το σχολικό έτος 2017-2018, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων απέστειλε στο σύνολο των Διευθύνσεων, των Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων της χώρας εγκύκλιο για τον καλύτερο προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου.

Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου Δημοτικών Σχολείων και Ολοήμερου Προγράμματος 2017-18

Στην εγκύκλιο περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, οδηγίες για τα ωρολόγια προγράμματα, την κατανομή τμημάτων, επιμορφωτικές δράσεις, αντισταθμιστικούς – υποστηρικτικούς θεσμούς, έντυπα και διαδικασίες που αφορούν στη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος, κ.ά.

H εγκύλιος σε μορφή pdf

Η Αίτηση Εγγραφής στο Ολοήμερο σε μορφή xls

Προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου των Νηπιαγωγείων και Ολοήμερου Προγράμματος 2017-18

H εγκύκλιος σε μορφή pdf

Ως διδακτική θα υπολογίζεται η ώρα σίτισης στα δημοτικά σχολεία

Σύμφωνα με την εγκύκλιο που εξέδωσε σήμερα Τετάρτη 3 Μαΐου το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου των Δημοτικών Σχολείων και του Ολοήμερου Προγράμματος 2017-18, η  ώρα του φαγητού́ − χαλάρωσης εντάσσεται στην παιδαγωγική́ διαδικασία και θεωρείται ως διδακτική́ ώρα για τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι:

α) ορίζονται με σχετική́ πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων ως υπεύθυνοι ολοήμερου προγράμματος τη συγκεκριμένη ημέρα

β) αναλαμβάνουν την εποπτεία – επιτήρηση της σίτισης και ταυτόχρονα διδάσκουν -συμπληρώνουν το διδακτικό́ ωράριό́ τους την 2η διδακτική́ ώρα (14:15-15:00) του ολοήμερου προγράμματος.

Σημειώνεται, επίσης ότι τα αναλυτικά́ στοιχεία εγγραφών για το σχολικό́ έτος 2017-18 των Δημοτικών Σχολείων καταχωρούνται, με ευθύνη των Διευθυντών/Προϊστάμενων τους, στα σχετικά́ πεδία του Πληροφοριακού́ Συστήματος myschool μετά την ενεργοποίηση του νέου σχολικού́ έτους 2017-2018 σε αυτό́ (από́ 16 Ιουνίου έως 21 Ιουνίου).