Όλες οι τροπολογίες στο σχέδιο νόμου με τίτλο «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις»

Τροπολογίες κατατέθηκαν στο Σχέδιο Νόμου με τίτλο «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις» που βρίσκεται προς ψήφιση στη Βουλή. Οι τροπολογίες αφορούν τον καθορισμό της συνάφειας των τίτλων σπουδών με την ΕΑΕ, τη συμπλήρωση τυπικών προσόντων εκπαιδευτικών κλάδων Πληροφορικής, τον καθορισμό ωρολογίων προγραμμάτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, θέματα καθ΄υπέρβαση εγγραφής αποφοίτων Λυκείων που έχουν βραβευθεί σε Ολυμπιάδες, ρύθμιση θεμάτων του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων και ρύθμιση θεμάτων της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων ΥΠΠΕΘ.

Δείτε εδώ την τροπολογία με αριθμό 359/6 26.4.2016.

Επίσης κατατέθηκαν και τροπολογίες για τη ρύθμιση διαφόρων θεμάτων ο.τ.α. όπως διεύρυνση κατηγοριών δαπανών, συμπερίληψη επαναπροκυρηχθέντων διαγωνισμών, παράταση σύμβασης μεταφοράς μαθητών, καταβολή νόμιμων δαπανών ακυρωθέντων και επαναπροκυρηχθέντων διαγωνισμών, εξαίρεση ελέγχου νομιμότητας εκκρεμών συμβάσεων μεταφοράς μαθητών, κάλυψη δαπανών μισθοδοσίας και ασφαλιστικών εισφορών προσωπικού καθαριότητας ο.τ.α..

Δείτε εδώ την τροπολογία με αριθμό 392/39 27.4.2016.

Τίτλος: Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις
Τύπος: Σχέδιο νόμου
Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων
Διαρκής Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων
Φάση Επεξεργασίας
Έτοιμα για συζήτηση στη Βουλή
Ημερ/νια Φάσης επεξεργασίας
26/04/2016
Το φωτοτυπημένο σ/ν ή π/ν δεν αποτελεί το τελικό κείμενο διότι εκκρεμούν ορθογραφικές και συντακτικές διορθώσεις

Αιτιολογική Έκθεση & Λοιπές Συνοδευτικές Εκθέσεις

Ημ. Κατάθεσης: 12/04/2016
Εισηγητές
Σχετικές Συνεδριάσεις Επιτροπής
Πρακτικό Έκθεση της Επιτροπής
.pdf
Τροπολογίες
  • Αρ. Τροπολογίας: 355/2 26.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Τροποποίηση των διατάξεων του άρθρου 34 του ν.4369/2016 σχετικά με τη σύσταση και πλήρωση δύο επιπλέον θέσεων δημοσιογράφων στο Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης.
  • Αρ. Τροπολογίας: 356/3 26.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Αυτοδίκαιη μεταφορά της κυριότητος και κάθε άλλου εμπραγμάτου δικαιώματος επί των οριζομένων αδιαθέτων ακινήτων, από το Υπουργείο Υγείας στο Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
  • Αρ. Τροπολογίας: 357/4 26.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Τροποποίηση-συμπλήρωση του β.δ. 104/1973 όσον αφορά στη λειτουργία του Φιλανθρωπικού Ιδρύματος με την επωνυμία Παιδική Στέγη.
  • Αρ. Τροπολογίας: 358/5 26.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Ρυθμίσεις θεμάτων μονίμου προσωπικού των Ιδρυμάτων Παιδικής Προστασίας (Μέριμνας) του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
  • Αρ. Τροπολογίας: 359/6 26.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Καθορισμός της συνάφειας των τίτλων σπουδών με την ΕΑΕ, συμπλήρωση τυπικών προσόντων εκπαιδευτικών κλάδων Πληροφορικής , καθορισμός ωρολογίων προγραμμάτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, θέματα καθ΄υπέρβαση εγγραφής αποφοίτων Λυκείων που έχουν βραβευθεί σε Ολυμπιάδες, ρύθμιση θεμάτων του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων και ρύθμιση θεμάτων της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων ΥΠΠΕΘ.
  • Αρ. Τροπολογίας: 392/39 27.4.2016
    Αρχείο: .pdf
    Περιγραφή: Ρύθμιση διαφόρων θεμάτων ο.τ.α. όπως διεύρυνση κατηγοριών δαπανών, συμπερίληψη επαναπροκυρηχθέντων διαγωνισμών, παράταση σύμβασης μεταφοράςε μαθητών, καταβολή νόμιμων δαπανών ακυρωθέντων και επαναπροκυρηχθέντων διαγωνισμών, εξαίρεση ελέγχου νομιμότητας εκκρεμών συμβάσεων μεταφοράς μαθητών, κάλυψη δαπανών μισθοδοσίας και ασφαλιστικών εισφορών προσωπικού καθαριότητας ο.τ.α..