Διευκρίνιση σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας για βαθμολογική – μισθολογική εξέλιξη σε εφαρμογή του αρθρ. 97 του Ν.4310/2014

Aναγνωρίζεται ο συνολικός χρόνος της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, εφόσον δεν έχει χρησιμοποιηθεί για απονομή σύνταξηςegkyklios , καθώς και της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης για την ένταξη του υπό κρίση προσωπικού στις διατάξεις του Ν.4024/2011 και για την υπηρεσιακή του κατάσταση.

Επισημαίνεται ότι για την ως άνω προϋπηρεσία δεν υφίσταται ο περιορισμός των επτά ετών του άρθρ. 6 του Ν. 4024/2011 και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες, λόγω αρμοδιότητας. Δείτε εδώ το έγγραφο.