Δ/νση Π.Ε. Κέρκυρας: Προσωρινές τοποθετήσεις-αποσπάσεις εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε. για το διδακτικό έτος 2014-2015

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων, Γενικής και Ειδικής Αγωγής, που επιθυμούν να αποσπαστούν σε σχολικές μονάδες εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε., να υποβάλουν αίτηση σύμφωνα με ταdieythinsi υποδείγματα που σας κοινοποιούμε, στη Γραμματεία του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Κέρκυρας, από 30 Ιουλίου 2014 μέχρι και 22 Αυγούστου 2014, υποβάλλοντας ταυτόχρονα και τα σχετικά προβλεπόμενα δικαιολογητικά βάσει των οποίων θα γίνει η μοριοδότηση των αιτήσεων. Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να αναγράφουν στην αίτησή τους τους λόγους για τους οποίους αιτούνται την απόσπαση. Κατά το ίδιο χρονικό διάστημα καλούνται να υποβάλουν δήλωση προσωρινής τοποθέτησης οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί, όσοι εκπαιδευτικοί παραμένουν στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Π.Ε μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των μεταθέσεων εντός καθώς και οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων από μετάταξη.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με εξαίρεση όσους:

α) διορίστηκαν στα δυσπρόσιτα σχολεία και διανύουν την υποχρεωτική υπηρεσία στα σχολεία αυτά,

β) είναι στελέχη της εκπαίδευσης και η θητεία τους λήγει μετά τις 31-08-2014,

γ) υπηρετούν σε θέσεις με θητεία η οποία λήγει μετά τις 31-08-2014.

Αιτήσεις απόσπασης που τυχόν υποβάλλουν εκπαιδευτικοί των παραπάνω περιπτώσεων δεν θα γίνονται δεκτές.

Ο κάθε εκπαιδευτικός θα καταθέτει με την αίτηση και τα εξής δικαιολογητικά:

1) Βεβαίωση συνυπηρέτησης,

2) Πιστοποιητικό εντοπιότητας,

3) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,

4) Βεβαίωση σπουδών τέκνου,

5) Ιατρική βεβαίωση (σε περιπτώσεις σοβαρών παθήσεων του ιδίου ή μελών της οικογένειάς του).

Όσοι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν πρόσφατα στη διαδικασία των μεταθέσεων εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε. δε χρειάζεται να προσκομίσουν δικαιολογητικά, παρά μόνο αν υπάρχει μεταβολή στην οικογενειακή τους κατάσταση ή σε άλλα στοιχεία.

Ειδικά για τους αιτούντες απόσπαση σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή Τμήμα Ένταξης, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να διαθέτουν τα προβλεπόμενα προσόντα Ε.Α.Ε. των άρθρων 20 και 21 του Ν. 3699/2008. Η διδακτική υπηρεσία στις δομές της Ε.Α.Ε. αποδεικνύεται από τα οριζόμενα στην παράγραφο 2β των Γενικών Επισημάνσεων της αριθ. 63959/Γ6/08-06-2012 εγκυκλίου Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.

Επισημαίνεται ότι ο χρόνος απόσπασης δε λογίζεται ότι διανύθηκε στην οργανική θέση για κατοχύρωση του δικαιώματος μετάθεσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του Π.Δ. 50/96 και του άρθρου 30 του Ν. 3848/2010.

Σημειώνουμε ότι σε περίπτωση που ικανοποιηθεί αίτηση του εκπαιδευτικού για απόσπασή του α) σε άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή β) σε Υπηρεσία ή Φορέα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, η αίτησή του για απόσπαση εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε. δεν θα εξεταστεί.

Συνημμένα: Δύο (2) έντυπα απόσπασης

• ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ-ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΝΤΟΣ Π.Υ.Σ.Π.Ε
  • ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΝΤΟΣ Π.Υ.Σ.Π.Ε. ΓΙΑ Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

Ο Διευθυντής Π.Ε. Κέρκυρας

Κωνσταντίνος Τζίμας