Μετά το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ με οδηγίες και κατευθύνσεις για την “ομαλή έναρξη του σχολικού έτους” αλλά και οδηγίες σχετικά με την κάλυψη των λειτουργικών αναγκών στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία του νομού Κέρκυρας αλλά και ολόκληρης της χώρας, σαρωτικό τσουνάμι πέρασε χθες βράδυ και σάρωσε τα ολοήμερα τμήματα και έφερε “τούμπα” τον όποιο οικογενειακό προγραμματισμό των ταλαιπωρημένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας Κέρκυρας, γεμίζοντάς τους ταυτόχρονα πικρία, οργή και αγανάκτηση.

Λειτουργικά κενά που με «μαγείρεμα» μετατρέπονται σε υπεραριθμίες!

Υπεραριθμίες και ρύθμιση αυτών νυχτιάτικα με διαδικασίες express, χωρίς Υπηρεσιακό Συμβούλιο, χωρίς αιρετούς εκπροσώπους εκπαιδευτικών. “Βγαίνεις υπεράριθμος! Δήλωσε σχολεία, διαφορετικά κινδυνεύεις να πας μακριά με απόφαση της υπηρεσίας!”

Προσωρινά; Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού έλεγαν οι παλιοί!

Αποσπάσεις εντός που αρκετοί συνάδελφοι περιμένουν; Θα γίνουν; Πότε; Με ποιές διαδικασίες;

Παιχνίδια με τις ζωές μας! Δυσβάσταχτο οικονομικό κόστος για πολλούς! Πικρία, οργή, απογοήτευση!

Απόλυτα δικαιολογημένες διαμαρτυρίες!

Οι μαθητές; Οι καλύτεροι πελάτες! Αυτοί πληρώνουν πάντα τις όποιες αστοχίες στην εκπαίδευση.

Το θέατρο του παραλόγου! Αλαλούμ!

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ …ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!

Με τα τραγελαφικά γεγονότα που παρακολουθούμε το τελευταίο διάστημα στο χώρο της εκπαίδευσης, οφείλουμε όλοι μας να δώσουμε δυναμικό παρών στη σημερινή Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μας, αποφασίζοντας σοβαρά και υπεύθυνα τη μορφή του αγώνα.

Θα σας ενημερώσω το συντομότερο δυνατό με αναλυτικό ενημερωτικό σημείωμα.

Στη διάθεσή σας

Νικόλαος Ράμμος

Δείτε παρακάτω το τσουνάμι:

Ανακοινοποίηση στο Ορθό-Ενημέρωση σχετικά με τις Λειτουργικές Υπεραριθμίες των Σχολικών Μονάδων της ΔΙ.ΠΕ Κέρκυρας

Στα παρακάτω έγγραφά μας εμφανίζονται τα Δημοτικά Σχολεία και τα Νηπιαγωγεία της αρμοδιότητάς μας με λειτουργικές υπεραριθμίες. Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να κριθούν υπεράριθμοι να ενημερώσουν άμεσα τους Διευθυντές/ντριές τους είτε τη Διεύθυνσή μας με mail ή τηλεφωνικά στους τηλ.αριθμούς:26610-39014 , 49643 , 40069, μέχρι τις 22.00 σήμερα το βράδυ.

Επισημαίνουμε τα παρακάτω:
1) Όσοι υπεράριθμοι δεν προβούν σε δήλωση υπεραριθμίας θα τοποθετηθούν (προσωρινά) από την υπηρεσία.
2) Όσοι δεν καταστεί δυνατό να τοποθετηθούν σε θέση της προτίμησης τους θα τοποθετηθούν (προσωρινά) από την υπηρεσία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε από τα παρακάτω έγγραφα.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ ΣΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

763 σχόλια προς “Λίγες σκόρπιες σκέψεις για το τσουνάμι που σάρωσε (και) την πρωτοβάθμια Κέρκυρας!”

1.   Από ΔΗΜΗΤΡΗΣ on Σεπ 10, 2013 | Απάντηση

τελικα απο κενα περασαμε σε καθολου ή και πλεονασματα σε δασκάλους και νηπιαγωγους. Δεν θα γινει τιποτα με τα ολοημερα που κλείνουν?