Ν. Ράμμος: Υπεράριθμοι, μεταθέσεις – οριστικές τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΠΕ, αιτήσεις αποσπάσεων, αιτήσεις αναπληρωτών

Φίλες και φίλοι συνάδελφοι, Στη σημερινή του συνεδρίαση το ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας διαπίστωσε ονομαστικά τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς οι οποίοι, προκειμένου να τοποθετηθούν οργανικά, θα πρέπειenimer άμεσα να δηλώσουν τα σχολεία προτίμησής τους με βάση τον πίνακα κενών οργανικών θέσεων. Οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί είναι:

• Αραμπατζή Παναγιώτα (Νηπ. Στρογγυλής, τελευταία τοποθετημένη)
  • Μπίσκου Αναστασία (Νηπ. Σιναράδων, τελευταία τοποθετημένη)
  • Νουτσοπούλου Δήμητρα (Νηπ. Πάγων, μοναδική τοποθετημένη)
  • Μηνά Χρυσάνθη ΠΕ 11 (ΔΣ Παλαιάς Πόλης, υπεραριθμία προηγούμενου σχολικού έτους)
  • Σιατή Λευκή ΠΕ70 (12 ΔΣ Κέρκυρας, τελευταία τοποθετημένη)
  • Βλάσσης Αριστοτέλης ΠΕ70 (ΔΣ Αγίου Ματθαίου-ΔΣ Άνω Παυλιάνας, με δήλωσή του)
  • Πορτοκαλλά Μαρία ΠΕ70 (ΔΣ Αγίου Ματθαίου-ΔΣ Άνω Παυλιάνας, τελευταία τοποθετημένη)
  • Κωτούλα Ιωάννα ΠΕ70 (ΔΣ Αγίου Ματθαίου-ΔΣ Άνω Παυλιάνας, τελευταία τοποθετημένη-μόρια)
  • Ευαγγελινού Δήμητρα ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή της)
  • Βοϊτσίδου Σμαρώ ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή της)
  • Κυπριανού Αχιλλέας ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή του)
  • Κουτσουμπίδης Ευάγγελος ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή του)
  • Σινιώρης Σταμάτιος ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή του)
  • Βασιλειάδου Αιμιλία ΠΕ70 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, με δήλωσή της)
  • Γραμμένου Ευαγγελία ΠΕ11 (ΔΣ Μωραϊτίκων-Σχ.Κ. Μελιτειέων, τελευταία τοποθετημένη/υπεράριθμη)

12ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας

Σας ενημερώνω ότι έχει ζητηθεί η ανάκληση της υπουργικής απόφασης στο σκέλος που αφορά την κατάργηση του 12ου Νηπιαγωγείου Κέρκυρας. Εάν γίνει δεκτό το αίτημα, τότε οι τρεις Νηπιαγωγοί που υπηρετούν οργανικά δε θα είναι υπεράριθμοι.

Αναμένεται άμεσα η υπουργική απόφαση να δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης και να μπορέσει το ΠΥΣΠΕ να προχωρήσει στην τακτοποίηση των υπεραριθμιών.

Μεταθέσεις – οριστικές τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας

Αμέσως μετά θα ανακοινωθούν τα εναπομείναντα οργανικά κενά και θα ξεκινήσει η διαδικασία δηλώσεων των εκπαιδευτικών που ζητούν μετάθεση εντός ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας, όσων μετατέθηκαν από άλλα ΠΥΣΠΕ και όσων βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ. Περίπου στα μέσα Ιουλίου θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις εντός ΠΥΣΠΕ.

Αποσπάσεις

Οι εγκύκλιοι των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, σε φορείς και γραφεία, αναμένεται να υπογραφούν άμεσα από τον Υπουργό Παιδείας και αμέσως θα ξεκινήσει η υποβολή αιτήσεων. Η προθεσμία είναι συνήθως δεκαήμερη. Φέτος πάντως είναι μια διαφορετική χρονιά λόγω των μεγάλων καθυστερήσων σε θέματα υπηρεσιακών μεταβολών των εκπαιδευτικών. Αναμένουμε….

Οι αιτήσεις για αποσπάσεις εντός του ΠΥΣΠΕ θα μπορούν να υποβληθούν έως τα μέσα Αυγούστου περίπου.

Αναπληρωτές

Απαντώντας σε ερωτήσεις σας, σας ενημερώνω ότι δε γνωρίζω για τις πιθανές ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων. Εκτίμησή μου είναι ότι θα γίνουν μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, σε φορείς και γραφεία, διότι χρησιμοποιείται το ίδιο ηλεκτρονικό σύστημα για την υποβολή των αιτήσεων. Και εδώ αναμένουμε…

Στη διαθεσή σας

Νικόλαος Ράμμος