Προβολή της ταινίας “Το μαύρο μπαλόνι” τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012 στις 6μ.μ.

O ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Ν.ΚΕΡΚΥΡΑΣ, O ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, συνδιοργανώνουν στο 1ο ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΥΡΑΣ (ΜΑΡΑΣΛΗ 34Α) τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012 στις 6μ.μ. προβολή ταινίας.

18:00 ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ “Το μαύρο μπαλόνι”. O 16χρονος Thomas ζει τις δυσκολίες της εφηβείας, που γίνονται πιο έντονες, όταν μετακομίζει και πρέπει να προσαρμοστεί σε ένα νέο τόπο, σε ένα νέο σχολείο και σε νέους φίλους. Ο Thomas αναλαμβάνει να φροντίζει τον αυτιστικό αδελφό του, Charlie. Θα καταφέρει να κατανοήσει και να συμφιλιωθεί με τον αδελφό του;
20:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ: “Ένταξη ΑΜΕΑ μύθος ή πραγματικότητα;” ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Μαρία Αγάθου (Ψυχολόγος ΚΕΔΔΥ) “Μεγαλώνοντας ένα παιδί με αναπηρία” Παναγιώτης Ανάπαλης (Ειδικός Παιδαγωγός Τμήματος Ένταξης) “Παιδιά με αναπηρία στο σχολείο και στην κοινωνία”

Δείτε εδώ την αφίσα για την προβολή της ταινίας “Το μαύρο μπαλόνι”.