ΔΑΚΕ ΠΕ: Δίωξη συναδέλφων στη Λευκάδα – Να αποκατασταθεί η παιδαγωγική ελευθερία και η δημοκρατία. Στήριξη στη Νηπιαγωγό Ασπασία – Μάρθα Καρτέρη

Με αφορμή τη μετακίνηση της συναδέλφου νηπιαγωγού από το 1ο Νηπιαγωγείο Νυδρίου, τη διενέργεια ΕΔΕ και λαμβάνοντας υπόψη το υπόμνημα της συναδέλφου νηπιαγωγού, την ανακοίνωση του Συλλόγου Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Νυδρίου, τα έγγραφα του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Λευκάδας «Άγγελος Σικελιανός», η Δ.Α.Κ.Ε./Π.Ε.:

Δηλώνει ότι η παιδαγωγική ελευθερία και η δημοκρατία είναι κατακτήσεις αδιαπραγμάτευτες για την εκπαιδευτική κοινότητα.

Στηρίζει τη συνάδελφο νηπιαγωγό και τους συναδέλφους του Δημοτικού Σχολείου Νυδρίου.

Καλεί τον αρμόδιο Υφυπουργό Παιδείας, τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης και το Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λευκάδας να παρέμβουν  άμεσα με στόχο την αποκατάσταση της ηρεμίας στην εκπαιδευτική κοινότητα, την παύση της διοικητικής εξέτασης και την επάνοδο της συναδέλφου στη θέση της, κοντά στους μαθητές της.