Υπ. Παιδείας: Πρόωρη Αποχώρηση των νηπίων των Ολοήμερων Νηπιαγωγείων

Ύστερα από ερωτήματα και αιτήματα που υποβλήθηκαν στο Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. για την «πρόωρη αποχώρηση των νηπίων» από το Ολοήμερο Πρόγραμμα και έχοντας υπόψη τις σημερινές ανάγκες της ελληνικής οικογένειας (διευκόλυνση εργαζόμενων γονέων, κοινή ώρα αποχώρησης με τα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία, μεταφορά μαθητών με ενοικιαζόμενα μέσα μεταφοράς κ.λ.π.), σας ενημερώνουμε ότι μπορεί να πραγματοποιείται σε κάθε περίπτωση η πρόωρη αποχώρηση των νηπίων.

Ως ενδιάμεση ώρα αποχώρησης ορίζεται το διάστημα από 13:45 – 14:00.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει κατατεθεί σχετική Υπεύθυνη Δήλωση των γονέων/ κηδεμόνων στην/στον Προϊστάμενη/ο του Νηπ/γείου. Για την ενδιάμεση αποχώρηση θα ενη-μερώνεται ο οικείος Σχ. Σύμβουλος και ο Διευθυντής Α/θμιας Εκπ/σης. Οι εκπαιδευτικοί του ολοήμερου προγράμματος θα εξαντλούν το προβλεπόμενο διδακτικό τους ωράριο.

Δείτε εδώ την εγκύκλιο.