Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2011-2012

Κατά τη σχολική χρονιά 2011-12 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων: Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΣΕΠ), Αγωγής Υγείας (ΑΥ), Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), Πολιτιστικών Θεμάτων, Comenius και eTwinning στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,, ισχύουν τα ακόλουθα:

Τα προγράμματα στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση υλοποιούνται εντός ωρολογίου προγράμματος στο πλαίσιο της ευέλικτης ζώνης

• με διάχυση σε όλα τα μαθήματα
  • στο ολοήμερο σχολείο

Στα  ολοήμερα Δημοτικά σχολεία με το αναμορφωμένο διδακτικό ωράριο, στην ευέλικτη ζώνη αναφέρονται συγκεκριμένα θεματικά προγράμματα που εφαρμόζονται μία ώρα την εβδομάδα, ως εξής: Α’ τάξη: Αγωγή Υγείας, Β’ τάξη: Διατροφικές συνήθειες, Γ’ τάξη: Κυκλοφοριακή Αγωγή, Δ’ τάξη…..

Διαβάστε την εγκύκλιο με θέμα: Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων 2011-12