Νοέ 16

Δημιουργία Πάρκου αναψυχής

Κάτω από (Δραστηριότητες) από στις 16-11-2016

Δημιουργία Πάρκου αναψυχής

Στα πλαίσια του πιλοτικού εκπαιδευτικού προγράμματος “Νοιάζομαι και δρω”, που συμμετέχει το σχολείο μας, πραγματοποιήσαμε στις 1-4-2016, δεντροφύτευση σε γειτονικό αλσύλλιο. Σε συνεργασία με το Δήμο προχωρήσαμε σε κατάλληλη διαμόρφωση του χώρου, φέραμε χώμα, κοπριά και τοποθετήσαμε παροχή νερού για πότισμα.

Στη συνέχεια αφού οι μαθητές συγκέντρωσαν γεωργικά εργαλεία, δέντρα, λουλούδια και κουβάδες για πότισμα ξεκινήσαμε για τη δεντροφύτευση μας. Πρώτα οι μεγάλες τάξεις και στη συνέχεια οι  μικρές.

Στόχοι μας ήταν οι μαθητές :

1. Να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο την έννοια του εθελοντισμού
  2. Να συνεργαστούν και να αναπτύξουν πνεύμα ομαδικότητας
  3. Να γνωρίσουν τη διαδικασία φύτευσης δέντρων και φυτών
  4. Να συνειδητοποιήσουν τις ανάγκες των φυτών, ώστε να συνεχίσουν να τα φροντίζουν.

Φυσικά δεν τελειώσαμε εδώ. Οι μαθητές με τους δασκάλους τους συνεχίζουν τη φροντίδα των φυτών με τακτικά ποτίσματα και περιποίηση.

Φωτογραφίες στην ιστοσελίδα του σχολείου μας:Δ.Σ Αστυπάλαιας

Δεν επιτρέπονται σχόλια.