Ξύπνησε από κώμα και μιλούσε άλλη γλώσσα!

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Όταν έπεσε σε κώμα ήταν μια 13χρονη Κροάτισσα που είχε μόλις, λίγο καιρό πριν, ξεκινήσει να μαθαίνει Γερμανικά. Όταν ξύπνησε από το κώμα, 24 ώρες μετά, εξακολουθούσε να είναι μια 13χρονη Κροάτισσα, στην πόλη Κνιν της Νότιας Κροατίας, η οποία, ωστόσο, είχε ξεχάσει εντελώς την μητρική γλώσσα της και μιλούσε άπταιστα τα Γερμανικά – σε επίπεδο κεγκελαρίου της Γερμανίας! Επί του παρόντος, η 13χρονη βρίσκεται σε νοσοκομείο της πόλης Σπλιτ, όπου εξετάζεται από πλήθος ειδικών. Χαρακτηριστική της κατάστασης υπήρξε η δήλωση του ψυχιάτρου Mijo Milas: «τα παλαιότερα χρόνια αυτό θα θεωρείτο θαύμα, εμείς θέλουμε να πιστεύουμε πως υπάρχει μια λογική εξήγηση απλώς δεν την έχουμε βρει ακόμη» (δες εδώ). Εγώ, αν και δεν ξύπνησα -χτύπα ξύλο- από (το) “κόμμα”, μόλις αγουροξυπνημένος διάβασα το πολυνομοσχέδιο για την παιδεία (δες εδώ), πίστεψα ότι στο υπουργείο Παιδείας (…της Αγγλίας, προς αποφυγή παρεξηγήσεων) επανήλθε η Μάργαρετ Θάτσερ, ξέρετε, η κυρία (σήμερα Λαίδη) η οποία κατά τη διάρκεια της θητείας της περιέκοψε τον προϋπολογισμό για την Παιδεία (μείωση προσλήψεων μόνιμου προσωπικού, ελαστικές σχέσεις εργασίας, χρηματοδότηση των σχολείων μετά από αυτοαξιολόγηση κ.τ.τ), ενώ κατήργησε τη χορήγηση δωρεάν γάλακτος στα σχολεία για παιδιά επτά ως έντεκα ετών…Και για να επανέλθω στο θέμα, και στο παρελθόν έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στις οποίες άνθρωποι «ξύπνησαν» από σοβαρή αρρώστια ή κωματώδη κατάσταση μιλώντας άλλες γλώσσες, ακόμη και βιβλικές γλώσσες της Βαβυλώνας ή της Αιγύπτου…Σχόλιο: Τι να πρωτοπιστέψει κανείς! Είναι να απορείς.

2. Απρ 18, 2010: Υπάρχει στο σχολείο σας …απινιδωτής; : My SchBlogOut