Μαθητική παρέλαση; Ύπαγε της βλασφημίας

Διαβάζω ότι ο σύλλογος διδασκόντων πειραματικού σχολείου της Θεσσαλονίκης διαμαρτύρεται έντονα «με αφορμή την άνωθεν επιβολή συμμετοχής του σχολείου μας στην παρέλαση για δεύτερη συνεχή χρονιά» και επ΄ ευκαιρία επιχειρηματολογεί κατά των μαθητικών παρελάσεων «θεωρώντας ότι οι παρελάσεις δεν βρίσκουν ούτε καν στοιχειώδες έρεισμα σε οποιαδήποτε επιστημονική παιδαγωγική προσέγγιση και αντιβαίνουν κατάφωρα τις αρχές του σεβασμού της διαφορετικότητας, της ειρήνης και των ίσων δικαιωμάτων, που το σύγχρονο σχολείο καλείται να υπηρετήσει, αποφάσισε μέσα από τη δημοσιοποίηση αυτού του κειμένου να καταθέσει τις επιστημονικές- παιδαγωγικές του αντιρρήσεις σχετικά με το ρόλο των μαθητικών παρελάσεων συνολικά» (δες εδώ).Να σχολιάσω: αν δεν υπήρχε αυτή η «δεύτερη συνεχή χρονιά» θα διαμαρτυρόταν; Και κατά δεύτερο, το κείμενο με το οποίο ο σύλλογος διδασκόντων «καταθέσει τις επιστημονικές- παιδαγωγικές του αντιρρήσεις» του είναι απλή επαναδημοσίευση/υιοθέτηση (μη πω κάτι άλλο…) του κειμένου της … Αντιρατσιστικής Πρωτοβουλίας Θεσσαλονίκης που δημοσιεύθηκε στο ιστολόγιο агит проп (δες εδώ: http://www.agitprop.gr/article/28/parelaseis) τέσσερα χρόνια πριν! Τόοοοσο πρωτότυπο είναι το κείμενο της “διαμαρτυρίας”, νισάφι πια!

1. 2 Comment(s)

2.   By ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΓΑΖΑΚΗΣ on Οκτ 29, 2009 | Reply

Να σχολιάσω: μήπως η “δεύτερη συνεχής χρονιά” έχει σχέση με τις αντιρρήσεις του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου; Και κατά δεύτερο, ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα με το ότι το κείμενο είναι υιοθέτηση του κειμένου της Αντιρατσιστικής Πρωτοβουλίας; Άλλαξε κάτι στο ζήτημα των παρελάσεων για να αλλάξει και το κείμενο; Αυτό όμως που πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω είναι τα αποσιωπητικά πριν από το “Αντιρατσιστικής”…

3.   By N. on Οκτ 29, 2009 | Reply

…για να λέμε του στραβού το δίκηο, το copy & paste δε βλάπτει, αρκεί να μη το ιδιοποιούμαστε.Ως προς τα αποσιωπητικά, ε, άλλα λόγια να αγαπιώμαστε!Για το “δεύτερη συνεχόμενη χρονιά” κατανοητή η διαμαρτυρία, αλλά έγινε άραγε και πέρσι;

2. Οκτ 28, 2009: «Η παρέλαση είναι κομμάτι της μαθητικής μας ζωής» : My SchBlogOut