Τιμήθηκε από την Ακαδημία Αθηνών ο Δάσκαλος και ακαδημαϊκός, ομ. καθηγητής φυσικής Καίσαρ Αλεξόπουλος

Η Ακαδημία Αθηνών τίμησε τον ακαδημαϊκό, ομότιμο καθηγητή φυσικής στο ΕΚΠΑ και Δάσκαλο εκατοντάδων φυσικών Καίσαρα Αλεξόπουλο για την πολυετή προσφορά του στην επιστήμη. Ο Καίσαρ Αλεξόπουλος (γεννήθηκε στην Πάτρα το 1909) υποβασταζόμενος από τον γιο του Δημοσθένη και τον καθηγητή φυσικής Παναγιώτη Βαρώτσο – οι δυο τους με τον Κωνσταντίνο Νομικό ανέπτυξαν το 1981 τη μέθοδο πρόγνωσης σεισμών ΒΑΝ (ακρωνύμιο των ονομάτων τους)- εισήλθαν στη μεγαλοπρεπή αίθουσα της Ακαδημίας, όπου ακολούθησε η τιμητική τελετή. Χωρίς την παρουσία πολιτικών και παρόντων των ακαδημαϊκών Δεσποτόπουλου, Ζερεφού, Τέτση, Σκαλκέα, Βαλτινού, Ευαγγελάτου, Σκαρβέλη, Σβολόπουλου, Φωκά κ.ά. Παρόντες και οι καθηγητές Κωνσταντίνος Ευταξίας και Ακης Τσελέντης, ο σεισμολόγος Μάκης Χουλιάρας, ο Κωνσταντίνος Τσουκαλάς. «Ο καθηγητής Αλεξόπουλος ανάλωσε τη ζωή του στην προαγωγή αξιών της έρευνας και της δυνητικής παιδείας τού γίγνεσθαι», τόνισε ο πρόεδρος της Ακαδημίας Πάνος Λιγομενίδης. «Σήμερα η παιδεία μας μοιάζει με ένα πλαστικό κορμό δέντρου, χωρίς ούτε ένα ξερό φύλλο επάνω του που να θυμίζει ότι υπήρξαν και καλύτερες εποχές. Καίσαρ Αλεξόπουλε, η γνωριμία μας έκανε τη ζωή μου πιο πλούσια». Ο ακαδημαϊκός Γιώργος Κοντόπουλος χαρακτήρισε τον τιμώμενο «ευπατρίδη, αδέκαστο και τίμιο καθηγητή», ενώ πολλοί από τους φίλους και μαθητές του μιλούσαν για τον άνθρωπο που αφιέρωσε τη ζωή του στην παιδεία και την έρευνα και για εποχές «που μαθαίναμε γράμματα». Ο τιμώμενος, παρά τα 100 χρόνια του, δέχτηκε τους φίλους και μαθητές του, τους χαιρέτησε και μεταξύ άλλων είπε: «Το έργο μου είναι οι μαθητές μου, όλοι αυτοί οι σημερινοί επιστήμονες που διαπρέπουν. Ένας μού είπε πριν λίγο «Δάσκαλε, ό,τι είμαι το οφείλω σε σένα. Αυτά έχω και γι’ αυτά καμαρώνω» (δες κι εδώ).

Πηγή: http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=2009-05-02&id=40200