Ηλεκτρονικά σκονάκια made in China

Συνέβη στην επαρχία Τζεγιάνγκ στην Κίνα, όπου μια ομάδα γονέων έπεισε έναν καθηγητή να τους στείλει με φαξ τις ερωτήσεις των εισαγωγικών εξετάσεων για το πανεπιστήμιο. Αυτοί είχαν μαζέψει και πείσει έξι φοιτητές να τις απαντήσουν. Έπειτα έστειλαν τις απαντήσεις με κινητά τηλέφωνα στα παιδιά τους στην αίθουσα της εξέτασης και φορούσαν μικροσκοπικά ασύρματα ακουστικά στα αυτιά. Ένας άλλος γονιός δωροδόκησε έναν υποψήφιο, που έδινε τις ίδιες εξετάσεις με το γιο του, να σκανάρει τις ερωτήσεις με ένα μίνι σκάνερ και να τους τις στείλει ηλεκτρονικά. Αυτός ο γονιός είχε μαζί του και εννιά καθηγητές (!), που περίμεναν τις σκαναρισμένες ερωτήσεις για να τις απαντήσουν. Μόλις τις απάντησαν έστειλαν στα δύο παιδιά τις απαντήσεις. Μια τρίτη ομάδα περιλαμβάνει έναν καθηγητή ο οποίος είχε πάρει πολλές εκατοντάδες δολάρια (!) από υποψήφιους για να τους δώσει τις απαντήσεις. Όλους τους παραπάνω, που έδρασαν σε ένα μόνο σχολείο, τους εντόπισε η αστυνομία και τους συνέλαβε. Καταδικάστηκαν σε ποινές φυλάκισης από έξι μήνες μέχρι τρία χρόνια, καθώς το δικαστήριο τους έκρινε ενόχους για την κατηγορία της κλοπής κρατικών απορρήτων! Να σημειωθεί ότι η υπόθεση έγινε πολύ γνωστή στην Κίνα εξαιτίας των τεχνολογικών μέσων που χρησιμοποιήθηκαν για την υποκλοπή των θεμάτων Τους τελευταίους μήνες, εξάλλου, συνελήφθηκαν και άλλοι υποψήφιοι που προσπάθησαν να «κλέψουν» στις εξετάσεις. Μάλιστα, όταν συνελήφθησαν, μία κρατική εφημερίδα υπενθύμισε στους νέους που προσπάθησαν να μπουν από την πίσω πόρτα, ότι αν αυτό είχε συμβεί λίγα χρόνια νωρίτερα (…επί εποχής Μάο), θα τους είχαν εκτελέσει…Μήπως σας θυμίζουν κάτι όλα αυτά; Λ.χ. την έντονη τάση «δεν κρατιέμαι άλλο, θέλω τουαλέτα» ενίων Ελλήνων μαθητών μόλις τελειώσει η εκφώνηση των θεμάτων κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις …είτε παρόμοιο περιστατικό ”ηλεκτρονικής υποκλοπής” που έλαβε χώρα προ ετών σε κάποιο σχολείο μας ή που μάλλον συμβαίνει με μεγαλύτερη συχνότητα και στα πανεπιστημιακά …αμφιθέατρα! Είτε η γνωστή προ διετίας υπόθεση αποστολής των θεμάτων, λίγη ώρα προ της ανάρτησής τους στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ, από το χειριστή του VBI μέσω του κινητού του στον διευθυντή του λίγο πιο πάνω από το σχολείο φροντιστηρίου. Όπου εξετάσεις, ανταγωνισμός, ανασφάλεια γονέων και παιδιών, θα υπάρχουν κρούσματα αυτής της μορφής.Και όπως δήλωσε στο δικαστήριο ένας από τους Κινέζους πατεράδες που βρέθηκαν στο εδώλιο του κατηγορουμένου, η μεγάλη αγωνία του για το μέλλον των παιδιών του για την εξασφάλιση μιας καλής θέσης εργασίας, ήταν αυτή που τον «εξώθησε» στον κακό δρόμο.

Πηγή:http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_04/04/2009_309922