Περί του μαθήματος των Θρησκευτικών…

Η Ιερά Σύνοδος (δες εδώ) αποφάσισε και ζητά, μεταξύ άλλων, από το ΥΠΕΠΘ την αύξηση (!) των ωρών διδασκαλίας του μαθήματος των Θρη­σκευτικών σε όλους τους τύπους σχολείων της Δ.Ε. αλλά και το διορισμό Θεολόγων και στην Πρωτοβάθμια Έκπαίδευ­ση “διά την διδασκαλίαν του μαθήματος των Θρησκευτικών, ως συμ­βαίνει με τους Καθηγητάς Ξένων Γλωσσών, Φυσικής Αγωγής και Μου­σικής διά τα αντίστοιχα μαθήματα.” Μου φαίνεται ότι όταν διατυπώνονται τέτοια αιτήματα ή αν εισακουστούν τέτοιες απόψεις, λίγο θα απέχουν τα σχολεία μας από τα αντίστοιχα εκκλησιαστικά ή θα μετατραπούν σε τέτοια…Αν είναι δυνατό.Kαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος αύξησης των ωρών διδασκαλίας κάποιου από τα νυν διδασκόμενα μαθήματα στη Δ.Ε., αντίθετα, ευχαρίστως θα συζητούσα τη μείωση των ωρών διδασκαλίας τους!

2. Απρ 6, 2009: sine qua non » Αρχεία Ιστολογίου »