Γιατί δεν έσβησα τα φώτα χθες…

Σύμφωνα μες την εφ. Καθημερινή, περίπου ένα δισεκατομμύριο κάτοικοι σε όλο τον κόσμο κατέβασαν για μία ώρα τον διακόπτη χθες βράδυ 8.30 – 9.30 μ.μ. στην «Ώρα της Γης»- με γεια και με χαρά τους- την ετήσια «διαμαρτυρία» που ξεκίνησε με πρωτοβουλία της οργάνωσης WWF από το 2007. Εγώ πάντως δεν κατέβασα το διακόπτη, επειδή δε με έπεισε ποτέ η οικολογική συνείδηση της όποιας WWF, Green Peace κλπ. «σωτήρων του πλανήτη» με …επιδοτούμενο MKO-προϋπολογισμό, που θα έτρεφε όλους τους λιμοκτονούντες της υποσαχάριας Αφρικής για κάμποσα χρόνια… Και λίγο με απασχόλησε η ανακοίνωση- πρόσκληση της διαχειρίστριας της πολυκατοικίας «να μαζευτούμε στο διαμέρισμά της την ώρα της Γης για εξοικονόμηση ενέργειας», όταν η καμπίνα του ασανσέρ έχει τέσσερα σποτ αναμμένα μέρα νύχτα κι οι γιρλάντες με τα made in China χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια στο μπαλκόνι (της) μας φώτιζαν σχεδόν μέχρι …προχθές! Επίσης έχω αντίρρηση και δεν αποδέχομαι καλοπροαίρετες «εντολές» μορφής «ένα δισεκατομμύριο άτομα θα κάνουν ό,τι τους προτείναμε» – με χορηγό τη …CocaCola που φιγουράρει στην πρώτη σελίδα στον ιστότοπο της WWF. Στο τέλος τέλος, δε μιλάμε για την καταστροφή του πλανήτη (μάλλον φράγκο δε δίνουμε), για την επιβίωση ημών των καλοπερασάκηδων και κονομημένων μιλάμε…Στις παραγκουπόλεις της Γης κανείς δε το έχει πάρει χαμπάρι, κι ούτε πρόκειται…Εξάλλου, και που εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι, τι έγινε, σβήστηκε από το Γαλαξία ο πλανήτης Γη; Μάλλον άρχισε η κυριαρχία των θηλαστικών…και τα «δεινά» του πολιτισμού μας. Και τέλος, διάβασα ότι 220 σχολεία και εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας συμμετείχαν. Μα λειτουργούν τα σχολεία Σάββατο βράδυ; Ούτε στις καταλήψεις…Στοιχεία και «εορτασμοί» για να έχουμε να λέμε.

1. 2 Comment(s)

2.   By N. on Μαρ 30, 2009 | Reply

…έσβησα, από λάθος μου-συγγνώμη- ένα σχόλιο μορφής “καλά τα λες” με αντίστοιχη παραπομπή.Καλοδεχούμενο και πάλι.

3.   By ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΓΑΖΑΚΗΣ on Μαρ 30, 2009 | Reply

Κανένα πρόβλημα! Συμφωνώντας απόλυτα με όσα γράφεις παρέπεμπα σε ένα σχετικό κείμενο που είχα γράψει ενάμιση χρόνο πριν: http://gazakas.wordpress.com/2007/10/16/blog-action-day/

2. Ιούλ 19, 2009: Ο Ήλιος προσδιορίζει το κλίμα της Γης… : My SchBlogOut