Επιστροφή σε Συνεργασία με Ψυχολόγο

Ψυχολογική υποστήριξη

Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306-Δωρεάν και Ανώνυμη 24ωρης λειτουργίας

Η Γραμμή αφορά το Πανελλήνιο, και λειτουργεί όλο το 24ωρο, όλες τις ημέρες της εβδομάδας, καθόλη τη διάρκεια του έτους και είναι έτοιμη να ανταποκριθεί σε κάθε αίτημα στήριξης οποιουδήποτε προσώπου αισθάνεται την ανάγκη να μιλήσει σε πρόσωπο αρμόδιο, ειδικό, να ακούσει ό,τι και αν έχει να του πει.

Αφορά 3 επιλογές:

Επιλογή 1-Ψυχολογική βοήθεια, Ψυχιατρική υποστήριξη
Επιλογή 2-ΨυχοΚοινωνικά θέματα
Επιλογή 3-Θέματα που αφορούν την Οικογένεια, Παιδιά και Εφήβους

Η Γραμμή 10306 δημιουργήθηκε για να μπορεί ανά πάσα στιγμή, σε οποιαδήποτε γωνιά της Ελλάδας και για οποιοδήποτε λόγο (ένταση, ταραχή, δυσανεξία, ανασφάλεια, απειλή, φόβο, πανικό, απογοήτευση, απελπισία, μοναξιά, κ.λπ.) οποιοδήποτε πρόσωπο, οποιασδήποτε ηλικίας, να αποζητά στήριξη, ενθάρρυνση ή/και ψυχική ανακούφιση.

Λήψη αρχείου

Τις τελευταίες ημέρες βιώνουμε την πανδημία του Covid-19, σύμφωνα με το ειδικό επιστημονικό προσωπικό το εν λόγω γεγονός είναι αιφνίδιο και η αντιμετώπιση αυτού κρίνεται ως επείγουσα. Όλοι μας βρισκόμαστε εν μέσω μιας κρίσιμης κατάστασης και καλούμαστε να διαχειριστούμε την κρίση που είναι σε εξέλιξη. Προκειμένου να ανταποκριθούμε στην ανάγκη των μαθητών, των γονέων αλλά και των εκπαιδευτικών για ενημέρωση και καθοδήγηση σε θέματα που αφορούν την διαχείριση της κρίσιμης κατάστασης δημιουργήθηκε ένας οδηγός ψυχοσυναισθηματικής υποστήριξης μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών αλλά και υλικό για  την εξ αποστάσεως υποστήριξή τους  με στόχο την  καλύτερη ποιότητα ζωής μέσα από την αποδοχή, την ανθρώπινη σύνδεση και επικοινωνία.

Η επόμενη μέρα ας μας βρει όλες και όλους σωματικά και ψυχικά υγιείς, με περισσότερη γνώση, σοφία και εκτίμηση για το αγαθό της ζωής και για τη δια ζώσης επικοινωνία την οποία προσωρινά στερούμαστε.
Μένουμε σπίτι, λοιπόν, μένουμε συνδεδεμένοι! Μένουμε αισιόδοξοι και δυνατοί!

• Η σελίδα θα ενημερώνεται.
  1. Οδηγός ψυχοσυναισθηματικής υποστήριξης παιδιών (24-03-2020)

2. «Μαζί στο σπίτι μας». Δραστηριότητες δημιουργικής έκφρασης και ενίσχυσης
των δεξιοτήτων σε βασικούς τομείς ανάπτυξης των παιδιών. Για γονείς και
ενήλικες που φροντίζουν παιδιά (2020). Αθήνα: Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών
Σπουδών Σχολικής Ψυχολογίας & Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα
Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ.

Λήψη αρχείου

3. Στον ιστότοπο του Κοινοτικού Κέντρου Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων στη σελίδα «Covid-19 Υλικό για γονείς» έχει αναρτηθεί Οδηγός για Γονείς «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για την πανδημία από τον κορωνοϊό και να αντιμετωπίσουμε μαζί την κρίση», ο οποίος περιέχει συμβουλές για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού».