Συνεργασία με Ψυχολόγο

Για το τρέχον σχολικό έτος 2022-2023 δεν υπάρχει ακόμα τοποθέτηση ψυχολόγου στην σχολική μονάδα.

• Συνεργασία με ψυχολόγο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ΟΣΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ Ή/ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ mail ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΟΥΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΕΔΑΣΥ ΚΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘ.

Ψυχολόγος στο σχολείο (αν υπάρξει φέτος τοποθέτηση).

Βασικές αρμοδιότητες της/του ψυχολόγου είναι η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών, των γονέων και των εκπαιδευτικών σε θέματα που άπτονται της ειδικότητας της/του, η αξιολόγηση και ψυχολογική εκτίμηση μαθητών που χρήζουν υποστήριξης, η συμβουλευτική υποστήριξη γονέων και εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν την ομαλή ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη και εξέλιξη των μαθητών καθώς και η οργάνωση και εφαρμογή προγραμμάτων στην τάξη με στόχο την ανάπτυξη κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων στους μαθητές, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης τους καθώς και των ικανοτήτων διαχείρισης του άγχους και των συγκρούσεων.

Όποιος γονέας ή κηδεμόνας επιθυμεί να συνεργασθεί μαζί της/του μπορεί να επικοινωνήσει με τη διεύθυνση του σχολείου, διευκρινίζοντας το αίτημα του και τους λόγους που επιθυμεί τη συνεργασία, οι οποίοι θα πρέπει να αφορούν κάποιο μαθητή/τρια του σχολείου.

Επιπλέον, προκειμένου να διεξαχθεί η αξιολόγηση κάποιου μαθητή είναι απαραίτητη η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων του καθώς και η διενέργεια μιας συνάντησης με τους ίδιους πριν την αξιολόγηση του μαθητή, έτσι ώστε να ληφθούν οι απαραίτητες πληροφορίες για το ατομικό, εξελικτικό και οικογενειακό ιστορικό του μαθητή.

Όλες οι συναντήσεις θα διεξάγονται στον χώρο του σχολείου, κατόπιν συνεννόησης με τη διεύθυνση του σχολείου και τη ψυχολόγο. Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα του σχολείου.

Εκπαιδευτική ψυχολογία ονομάζεται ο κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται με τον τρόπο μάθησης, το μαθησιακό περιβάλλον αλλά και τις μαθησιακές δυσκολίες, δηλαδή με οτιδήποτε έχει σχέση με τον τρόπο ανάπτυξης των γνώσεων στον άνθρωπο.

Παραθέτουμε τους παρακάτω συνδέσμους με τα δωρεάν εγχειρίδια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας που θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Π.Ι. Κύπρου. Πατώντας πάνω στους συνδέσμους μεταφέρεστε στη σελίδα με το αντίστοιχο εγχειρίδιο:

1. Οδηγός Νηπιαγωγού για την ολόπλευρη ανάπτυξη και αγωγή των παιδιών
  2. Στηρίζω τη Μάθηση: Βοήθημα για εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης
  3. Εγχειρίδιο «Γνωρίζω τους μαθητές μου»
  4. Εγχειρίδιο «Διαχειρίζομαι το πένθος»
  5. Εισαγωγή στα κοινωνικά πρότυπα
  6. Εκφοβιστική συμπεριφορά
  7. Οδηγός για γονείς «Προσχολική Ηλικία»

Ψυχολογική υποστήριξη

Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306-Δωρεάν και Ανώνυμη 24ωρης λειτουργίας Η Γραμμή αφορά το Πανελλήνιο, και λειτουργεί όλο το 24ωρο, όλες τις ημέρες της εβδομάδας, καθόλη τη διάρκεια του έτους και είναι έτοιμη να ανταποκριθεί σε κάθε αίτημα στήριξης οποιουδήποτε προσώπου αισθάνεται την ανάγκη να μιλήσει σε πρόσωπο αρμόδιο, ειδικό, να ακούσει ό,τι και αν έχει …

Ενισχύοντας την ψυχοκοινωνική προσαρμογή των παιδιών κατά την επιστροφή στο σχολείο στην περίοδο της πανδημίας Covid-19