Εκπαιδευτικές δράσεις και επισκέψεις 2022-2023

Εκπαιδευτικές δράσεις και  επισκέψεις 2022-23

• Εάν παρουσιαστούν επιβεβαιωμένα θετικά κρούσματα στη σχολική κοινότητα ή γενικά στην περιφέρεια, ενδέχεται να αναβληθούν ορισμένες δράσεις-επισκέψεις μας για λόγους πρόληψης της διασποράς του ιού.
  • Οι μεταφορές μαθητών με τα τουριστικά λεωφορεία γίνονται με κάθε ασφάλεια, αφού προηγείται από τον Δ/ντή του σχολείου ενημέρωση της Τροχαίας Αγίας Παρασκευής-Γλυκών Νερών- για έλεγχο των οχημάτων αμέσως πριν την αναχώρηση.

«Η επιλογή και ο προγραμματισμός των δράσεων αυτών λαμβάνει υπόψη συγκεκριμένα κριτήρια τα οποία ορίζονται από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π). Πέραν των κριτηρίων αυτών ο προγραμματισμός περιλαμβάνει επίσης ακριβή στοιχεία σχετικά με τον χρόνο και τον τόπο υλοποίησης των δράσεων, τους όρους που διασφαλίζουν την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών, τις τάξεις/τμήματα που συμμετέχουν, τους υπεύθυνους- συνοδούς εκπαιδευτικούς κ.λπ..  Το σχολείο μας ενημερώνει εγκαίρως τους γονείς/ κηδεμόνες για τις σχολικές δράσεις που έχει προγραμματίσει κατά τη διάρκεια του έτους, υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση για τη μετάβαση των μαθητών/τριών».

Ο Διευθυντής ενημέρωσε το Σύλλογο Διδασκόντων για τα κατά το νόμο προβλεπόμενα σχετικά με τις σχολικές εκδρομές & εκπαιδευτικές επισκέψεις του ΠΔ 79/2017 άρθρο 16, και τόνισε πως παράλληλα με την πραγματοποίηση των εν λόγω εκπαιδευτικών εκδρομών οφείλει να διασφαλισθεί σύμφωνα με τα εκάστοτε δεδομένα η τήρηση των μέτρων κατά της διασποράς του ιού covid-19 και η εύρυθμη λειτουργία των τάξεων/ τμημάτων που παραμένουν στο σχολείο, καθώς και του Ολοήμερου Προγράμματος. Στη συνέχεια και μετά από σύντομη συζήτηση, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε και

εγκρίνει  ο μ ό φ ω ν α:

τον προγραμματισμό των δράσεων και επισκέψεων για τις οποίες θα ενημερώνονται οι γονείς και κηδεμόνες υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση για τη μετάβαση των μαθητών.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.