Σχολική βιβλιοθήκη 2022-3

vivliothiki pe

11/10/2022

Μπορείτε να πατήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο για να ενημερωθείτε για όλους τους διαθέσιμους τίτλους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη βιβλιοθήκη μας.

Οι διαθέσιμοι τίτλοι της βιβλιοθήκης μας:

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης του  8ου Δημοτικού Σχολείου Γέρακα συντάχθηκε σύμφωνα με την αριθ.πρωτ.Υ.Α.Φ14/22511/Δ1/9-2-2018 ΦΕΚ Β΄688/28-02-2018 με θέμα: «Ίδρυση Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων» και με την πράξη 2η/06-09-22 του Συλλόγου Διδασκόντων, έπειτα από την ένταξη του σχολείου μας στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από το σχολικό έτος 2022-2023 σύμφωνα με το ΦΕΚ 89210/Δ1 Αρ. Φύλλου 3958-26/7/22.

Κάθε εκπαιδευτικός με τους μαθητές του τμήματός του, μπορεί να έχει πρόσβαση στο χώρο της βιβλιοθήκης και εκτός των τακτικών ωρών λειτουργίας της, μετά από συνεννόηση με τον υπεύθυνο της σχολικής βιβλιοθήκης.

Τακτικές ώρες λειτουργίας 11:00 με 12:00, Δευτέρα και Παρασκευή.

Επιπρόσθετα θα θέλαμε να σας προτείνουμε και εφόσον σας είναι αυτό δυνατό, να συμβάλλετε στην προσπάθειά μας αυτή με την ευγενική προσφορά κάποιων βιβλίων καινούργιων ή ελαφρά μεταχειρισμένων, που κρίνονται κατάλληλα ώστε να ενταχθούν στο υπάρχον υλικό μας’‘.

Οι αναρτήσεις μας ανανεώνονται σύμφωνα με τα δεδομένα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

school library scene with happy children 1308 79813

27/09/2022

Νέο ανανεωμένο αρχείο με τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας.

03/05/2022

Η Άνοιξη είναι πλέον εδώ και καινούργιες εκδόσεις προσφορά από την Ελληνοεκδοτική έρχονται να εμπλουτίσουν την βιβλιοθήκη μας!

• Οδός Αλκυόνης, της Βούλας Γιαγκάζογλου Παπούδα για παιδιά ηλικίας 8+
  • Ημέρα του Λουκουμά, του Βασίλη Κουτσιαρή για παιδιά ηλικίας 5+
  • Οι ζωγράφοι του ουρανού, της Χρυσάνθης Τσιαμπαλή
  • Η Μάγισσα Χρωματούσα, της Ελένης Μπετεινάκη για παιδιά ηλικίας 4+

.jpg.jpg .jpgζωγράφοι

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. 27-09-21

Για να κατεβάσετε το αρχείο word με το περιεχόμενο της βιβλιοθήκης, πατήστε πάνω.

08/10/2021

ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΠΟΚΤΗΜΑΤΑ:

• ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΤΡΙΒΙΖΑ (2021)

ΟΧΙ! ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΜΥΤΗ!”

• Λεονάρντο Ντα Βίντσι, οι παιδικοί μου ΗΡΩΕΣ,  Εκδόσεις EMSE 2018

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Μια νέα κατηγορία για τους μικρότερους μαθητές προστέθηκε στα περιεχόμενα της βιβλιοθήκης μας!

Είναι τα Coloring books, βιβλία με σελίδες που τα παιδιά μπορούν να ζωγραφίσουν με τα δικά τους χρώματα.

15/09/2021

Καλή σχολική χρονιά!

Η βιβλιοθήκη του Σχολείου μας περιλαμβάνει, αυτή τη στιγμή, 425 τίτλους παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων, αρκετούς αγγλόφωνους τίτλους, παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό υλικό, εγκυκλοπαίδειες, επιτραπέζια παιχνίδια, puzzles και DVDs, και μεγαλώνει διαρκώς.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα όλους όσοι συνέβαλαν με τις προσφορές τους στην αρχική δημιουργία της και όσους συμβάλλουν μέχρι σήμερα στη συνεχή ανανέωσή της με την συγκέντρωση και δωρεά βιβλίων!

Εάν επιθυμείτε να συνεισφέρετε και εσείς στον εμπλουτισμό της, μπορείτε να μας δωρίσετε βιβλία που βρίσκονται σε καλή κατάσταση και είναι κατάλληλα για την ηλικία των μαθητών μας.

Ενημερωθείτε από το παραπάνω αρχείο (Βιβλιοθήκη) για τους διαθέσιμους τίτλους και σε περίπτωση που κάποιο από αυτά σας ενδιαφέρει, έχετε την δυνατότητα να το ζητήσετε μέσω της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κάθε τάξης και να το δανειστείτε.

Καλή ανάγνωση!

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης