Κάλαντα του Λαζάρου

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, σήμερα 3-4-2023, λίγες ημέρες πριν το Σάββατο του Λαζάρου. Οι μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης,  τα Λαζαράκια,  τραγούδησαν με πολύ όρεξη και ιδιαίτερη χαρά, συνοδευόμενοι από τις εκπ/κους τους και με την καθοδήγηση της εκπ/κου της μουσικής, σε όλες τις τάξεις του σχολείου κρατώντας τα καλαθάκια τους στολισμένα με λουλούδια για τα κεράσματα των υπολοίπων μαθητών του κάθε τμήματος.

Viber 2023 04 03 20 29 16 669

Στο τέλος, τραγούδησαν τα κάλαντα στο γραφείο του Δ/ντή, όπου όπως και στις υπόλοιπες τάξεις  και δέχτηκαν κεράσματα.

Τα Κάλαντα του Λαζάρου

Στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας, την παραμονή ή ανήμερα το Σάββατο του Λαζάρου, τα παιδιά κρατώντας ένα καλάθι στολισμένο με λουλούδια, γύριζαν από σπίτι σε σπίτι και τραγουδούσαν τα Κάλαντα του Λαζάρου για να διηγηθούν την ιστορία του αναστημένου φίλου του Χριστού και να μαζέψουν αυγά για το Πάσχα.

Πού ’σαι Λάζαρε, πού είναι η φωνή σου
που σε γύρευε η μάνα κι η αδερφή σου.
Ήμουνα στη γη, στη γη βαθιά χωμένος
κι από τους εχθρούς, εχθρούς βαλαντωμένος.

Βάγια, βάγια των βαγιών,
τρώνε ψάρια, τον κολιόν
και την άλλη Κυριακή,
ψήνουν το παχύ αρνί.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και την εκπ/κό της Μουσικής για την οργάνωση και παρουσίαση της δράσης.  Καλό Πάσχα!