Επιλογή και τοποθέτηση νέων διευθυντών στις σχολικές μονάδες.

Ολοκληρώθηκε από τα αρμόδια τοπικά Συμβούλια επιλογής του ΥΠΑΙΘ η διαδικασία συνέντευξης και η μοριοδότηση των υποψηφίων Διευθυντών βάσει προϋποθέσεων και κριτηρίων επιστημονικής,  παιδαγωγικής και διοικητικής κατάρτισης.

Βασικά κριτήρια αξιολόγησης:

1.Επιστημονική – παιδαγωγική συγκρότηση.

2.Διδακτική, συμβουλευτική – καθοδηγητική και διοικητική – υποστηρικτική εμπειρία.

3.Προσωπικότητα και γενική συγκρότηση του υποψηφίου.

Το χρονοδιάγραμμα για την επιλογή των νέων Διευθυντών  Εκπαίδευσης είναι το παρακάτω:

Τα Τοπικά Συμβούλια Επιλογής θα ανακοινώσουν τον τελικό πίνακα μοριοδότησης των υποψηφίων Διευθυντών, την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023.

• Οι επιλεγέντες Διευθυντές Σχολείων θα κληθούν να δηλώσουν σχολεία προτίμησης το διήμερο 6 και 7 Απριλίου.
  • Στις 8 Απριλίου θα ανακοινωθούν οι τοποθετήσεις των νέων Διευθυντών Σχολείων.

1. Η ανακοίνωση των τελικών πινάκων μοριοδότησης θα ανακοινωθεί ενιαία στις 5 Απριλίου, ανεξάρτητα εάν κάποια Συμβούλια ολοκληρώσουν τις διαδικασίες νωρίτερα.

2. Η ανάληψη υπηρεσίας των νέων Διευθυντών Σχολείων προτείνεται να γίνει το Ιούλιο.