Επίσκεψη της Στ τάξης στο “Πειραματίξ”

Την Τετάρτη στις 22.3.23 θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στο Πειραματίξ στο Χαλάνδρι. Ο στόχος της επίσκεψης είναι να συμμετάσχουν οι μαθητές/τριες σε πειραματική διαδικασία της θεματικής του φωτός των φυσικών επιστημών.

2f9da6 4b82cd3011f54beea189c6025b744c2e mv2

Το πρόγραμμα: Ταξίδια φωτός.

Στόχος του εργαστηρίου είναι να βιώσουν τα παιδιά ευχάριστα την επιστημονική μέθοδο και ακολουθώντας τα χνάρια μεγάλων επιστημόνων, να ανακαλύψουν τις ιδιότητες του φωτός και τις εφαρμογές του.

Η ομάδα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΞ ξεκίνησε το 2005 με στόχο να αναδείξει τη μαγεία των φυσικών επιστημών προσεγγίζοντας αυτές, μέσα από το πείραμα και το παιχνίδι. Τα προγράμματα είναι σχεδιασμένα από έμπειρους φυσικούς και παιδαγωγούς ώστε να προκαλούν το ενδιαφέρον και την περιέργεια των μαθητών, με ένα ιδιαίτερο και ευχάριστο τρόπο. Τα παιδιά ως μικροί και υπεύθυνοι επιστήμονες, συμμετέχουν ενεργά σε εντυπωσιακά πειράματα ανακαλύπτοντας την ομορφιά της φυσικής και της χημείας.