Απεργία Τετάρτης 8.3.23

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, θα σας ενημερώνουμε για τη συμμετοχή των εκπ/κών στις απεργιακές κινητοποιήσεις της ΑΔΕΔΥ και της ΔΟΕ  της Τετάρτης, 8.3.23, αμέσως μόλις οι εκπ/κοί μας ενημερώνουν με τη σειρά τους για την πρόθεσή τους να απεργήσουν.

Η σελίδα ενημερώνεται.

Σύμφωνα με την απόφαση του Σ.Δ., οι εκπαιδευτικοί ενημερώνουν τους μαθητές/τριές τους από την προηγούμενη ημέρα των απεργιακών κινητοποιήσεων για την πρόθεσή τους να συμμετάσχουν στην 24ωρη απεργία της ΔΟΕ της Τετάρτης, 8-3-2023, ώστε οι γονείς και κηδεμόνες να προγραμματίσουν τις ενέργειές τους.

• Το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων της ημέρας της απεργίας, λόγω της απεργίας εκπ/κών, αναπροσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες λειτουργίας του σχολείου, προσέλευσης – αποχώρησης των μαθητών.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος του/της εκπαιδευτικού που απεργεί δεν έρχονται – αποχωρούν από το σχολείο αφού έχουν ειδοποιηθεί οι γονείς και κηδεμόνες για να τους συνοδεύσουν με ασφάλεια.
  • Οι μαθητές θα έχουν γράψει και στο τετράδιό τους την απεργία των εκπ/κών και των ειδικοτήτων τους.
  • Παράλληλα ενημερώνονται οι γονείς στην προσωπική τους αλληλογραφία και από το ιστολόγιο του σχολείου.

ΑΠΕΡΓΟΥΝ και οι μαθητές δεν έχουν μάθημα.

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η υπεύθυνη εκπ/κός του Γ τμήματος θα απεργήσει όλες τις ώρες

Η υπεύθυνη εκπ/κός του Ε2 τμήματος θα απεργήσει όλες τις ώρες.

Η υπεύθυνη εκπ/κός του ΣΤ2 τμήματος θα απεργήσει όλες τις ώρες.

Η εκπκός Φυσικής αγωγής όλες τις ώρες των Α1,Α2,Β,Δ1,Δ2,Ε2

Ο εκπκός Μουσικής όλες τις ώρες των: Α2,Ε1

Η εκπκός Αγγλικής όλες τις ώρες των: Γ,Ε1,Ε2,ΣΤ1

Ο εκπκός εικαστικών όλες τις ώρες των: Β, ΣΤ2 και του ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ.

Οι εκπκοί παράλληλης στήριξης Α2, Β, Δ2, Ε1, Ε2, για τους οποίους έχετε ενημερωθεί.

(Σημειώνεται ότι έχει και αναρρωτική άδεια ο εκπ/κός εργαστηρίων δεξιοτήτων ο οποίος είναι και υπεύθυνος ολοημέρου)

………………………………………………………………………

Συνεπώς οι μαθητές/τριες του Α1, Δ2, ΣΤ1 έχουν μάθημα στις 9:00

και οι μαθητές/τριες του Α2, Β, Δ1, Ε1 έχουν μάθημα στις 10:00

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Καθώς απεργεί ένας εκπ/κός ολοημέρου και  απουσιάζει ήδη με αναρρωτική ο δεύτερος εκπ/κός ολοημέρου, ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της Α&Β τάξης.

• Προτείνεται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών να ενημερωθούν για τις απεργιακές κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών και να επιβεβαιώσουν, ακόμα και την ημέρα της απεργίας, ποιοι εκπαιδευτικοί θα απεργήσουν ώστε να προγραμματίσουν εγκαίρως την παράδοση / παραλαβή των παιδιών τους.

Το δικαίωμα στην απεργία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο και  δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας!