24ωρη Απεργία ΑΔΕΔΥ ΤΕΤΑΡΤΗ 08-03-2023

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε για τη συμμετοχή των εκπ/κών στις απεργιακές κινητοποιήσεις της ΑΔΕΔΥ για το δυστύχημα στα Τέμπη, αμέσως μόλις οι εκπ/κοί μας ενημερώνουν με τη σειρά τους για την πρόθεσή τους να απεργήσουν.

Η σελίδα ενημερώνεται.

Σύμφωνα με την απόφαση του Σ.Δ οι εκπαιδευτικοί ενημερώνουν τους μαθητές/τριές τους από την προηγούμενη ημέρα των απεργιακών κινητοποιήσεων για την πρόθεσή τους να συμμετάσχουν στην 24ωρη απεργία της ΔΟΕ της Τετάρτης, 08-03-2023, ώστε οι γονείς και κηδεμόνες να προγραμματίσουν τις ενέργειές τους.

• Το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων της ημέρας της απεργίας, λόγω της απεργίας εκπ/κών, αναπροσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες λειτουργίας του σχολείου, προσέλευσης – αποχώρησης των μαθητών.
  • Οι μαθητές/τριες του τμήματος του/της εκπαιδευτικού που απεργεί δεν έρχονται – αποχωρούν από το σχολείο αφού έχουν ειδοποιηθεί οι γονείς και κηδεμόνες για να τους συνοδεύσουν με ασφάλεια.
  • Οι μαθητές θα έχουν γράψει και στο τετράδιό τους την απεργία των εκπ/κών και των ειδικοτήτων τους.

Σύμφωνα με την έως τώρα ενημέρωση εκπαιδευτικών:

ΑΠΕΡΓΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και οι μαθητές/τριες δεν έχουν μάθημα τις ώρες:

1. Οι εκπ/κοί πρωινού τμήματος των μαθητών της Β τάξης (εκτός της 5ης/6ης ώρας).
  2. Η υπεύθυνη εκπ/κός πρωινού τμήματος των μαθητών του Ε2 , όλες τις ώρες.
  3. Η υπεύθυνη εκπ/κός πρωινού τμήματος των μαθητών του ΣΤ1 , όλες τις ώρες.
  4. Η υπεύθυνη εκπ/κός πρωινού τμήματος των μαθητών του ΣΤ2 , όλες τις ώρες.
  5. Η εκπ/κός Φυσικής Αγωγής πρωινού τμήματος των μαθητών του Α1,Α2,Β,Γ,Δ1,Δ2,Ε1
  6. Η εκπ/κός Θεατρικής Αγωγής όλων των πρωινών τμημάτων των μαθητών της Α,Β,Γ,Δ Τάξης.
  7. Ο εκπ/κός Μουσικής πρωινού τμήματος των μαθητών Α2 και Ε1.
  8. Η εκπ/κός  παράλληλης στήριξης μαθητών του Α2 τμήματος, όλες τις ώρες.
  9. Η εκπ/κός  παράλληλης στήριξης μαθητών της Β τάξης, όλες τις ώρες.
  10. Η εκπ/κός  παράλληλης στήριξης μαθητών του Δ2 τμήματος, όλες τις ώρες.
  11. Η εκπ/κός  παράλληλης στήριξης μαθητών του Ε2 τμήματος, όλες τις ώρες.
  12. Η εκπ/κός  παράλληλης στήριξης μαθητών του ΣΤ2 τμήματος, όλες τις ώρες.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

• Συνεπώς σύμφωνα με τις δηλώσεις των απεργούντων εκπαιδευτικών και την αναπροσαρμογή του ΕΩΠΔ ώστε να λειτουργήσει και το ολοήμερο, οι μαθητές θα έχουν μάθημα την Τετάρτη από τις εξής ώρες και μετά:

1.Οι μαθητές των τάξεων Α1,Α2,Γ,Δ1,Δ2,Ε1  έχουν μάθημα στις 10:00

2. Οι μαθητές της Β τάξης έχουν μάθημα την 5η και 6η ώρα (εικαστικά & εργ.δεξιοτήτων).

3.Οι μαθητές Ε2, ΣΤ1,ΣΤ2 δεν έχουν μάθημα.

Ο παραπάνω προγραμματισμός γίνεται με τα σημερινά δεδομένα και θα ενημερώνεστε για κάθε τροποποίηση.

• Προτείνεται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών να ενημερωθούν για τις απεργιακές κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών και να επιβεβαιώσουν, ακόμα και την ημέρα της απεργίαςποιοι εκπαιδευτικοί θα απεργήσουν ώστε να προγραμματίσουν εγκαίρως την παράδοση / παραλαβή των παιδιών τους.

Το δικαίωμα στην απεργία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο και  δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας!