Θέατρο για όλους!

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα μεταβούν τη Δευτέρα, 19-12-22 στο θέατρο Κάπα και θα παρακολουθήσουν την παράσταση: «Ραπουνζέλ χωρίς παραμύθι».

Στην «Ραπουνζέλ χωρίς παραμύθι» ο σκηνοθέτης και σκιοπαίκτης συνδυάζει επί σκηνής ηθοποιούς, ζωντανή μουσική και σύγχρονο θέατρο σκιών. Το έργο έχει σκοπό να μας ευαισθητοποιήσει απέναντι στον ρατσισμό, τον πόλεμο, την απομόνωση, τις μαθησιακές δυσκολίες και τη φύση, με τρόπο τόσο συγκινητικό, όσο και διασκεδαστικό, τονίζοντας την ανθρώπινη ανάγκη για επικοινωνία.

Screenshot 1

Σε μια εποχή που η τεχνολογία και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν απομονώσει παιδιά και εφήβους, που οι άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με την κλιματική αλλαγή, ενώ μάχονται έναν αόρατο ιό, αλλά και πολεμούν με πραγματικές βόμβες και πυραύλους, η «Ραπουνζέλ χωρίς παραμύθι» έρχεται στην σκηνή για να μας θυμίσει ό,τι περάσαμε, ό,τι μας έλειψε, ό,τι έχουμε ανάγκη.