ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Πέμπτη 27/10/2022 θα πραγματοποιηθούν οι μαθητικές εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

images (1)

Οι μαθητές θα προσέρχονται από τις 08:00 έως τις 08:15. Αμέσως μετά την προσφώνηση του Διευθυντή και την παράδοση της σημαίας στο σημαιοφόρο και τους παραστάτες, οι μαθητές θα λάβουν μέρος στις ενδοσχολικές εκδηλώσεις που έχουν προετοιμάσει ανά τμήμα με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Τα παιδιά θα παρουσιάσουν το χρονικό της επετείου, θα πραγματοποιηθούν προβολές, αφηγήσεις σχετικών παραμυθιών και ιστοριών, θα ζωγραφίσουν και θα τραγουδήσουν, τιμώντας την Εθνική Επέτειο.

Οι γονείς θα παραλάβουν τα παιδιά στις 09:45.

• Οι μαθητές που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους μαθητές.
  • Αμέσως μετά, θα ακολουθήσει Σύλλογος Διδασκόντων με θέματα λειτουργίας και προγραμματισμού.

images (4)

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ  ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ

28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

Α1:      Προβολή βίντεο με το χρονικό της επετείου.

Διδακτική αξιοποίηση του πίνακα του Pablo Picasso  «Το παιδί και το περιστέρι».

Προβολή της ταινίας «Ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι».

Εικαστική δημιουργία.

Α2: Προβολή βίντεο  με το χρονικό της επετείου. Προβολή  βίντεο φωτογραφιών  και τραγουδιών σχετικά με την εθνική  γιορτή.

Εικαστική δημιουργία.

Β: Παρακολούθηση του θεατρικού δρώμενου του τμήματος Δ2, “Το Έπος του’40“.

Επετειακά τραγούδια.

Κατασκευή: “Το φανταράκι”.

Γ: 1.Χρονικό της 28 Οκτωβρίου με ταυτόχρονη προβολή powerpoint.

2.Ηχητικά ντοκουμέντα:

Διάγγελμα Ι. Μεταξά. Πρώτο πολεμικό ανακοινωθέν. Πορεία προς το μέτωπο (Διαβάζει ο Μ. Κατράκης).

Γράμμα από το μέτωπο (Διαβάζει η Μαρινέλλα).

3.Προβολή video, Είσοδος των Γερμανών στην Αθήνα, Απελευθέρωση της Αθήνας (από το αρχείο της ΕΡΤ).

4.Πρωτοσέλιδα της 28 Οκτωβρίου με λεζάντες.

1. Προβολή 79 φωτογραφιών – ντοκουμέντα του έπους από τη συλλογή του Πολεμικού Μουσείου.
  2. Τραγούδια ( Σοφία Βέμπο σε  ενδεικτικά τραγούδια του 40) ενώ οι μαθητές θα τραγουδήσουν :

Δύο παιδιά από το Βραχώρι και Μελαχρινέ Ναπολιτάνο.

7. Ζωγραφιές για την εθνική επέτειο και κατασκευή της ελληνικής σημαίας.

Δ1: Ημέρα μνήμης και εθνικής υπερηφάνειας.

Ανάγνωση και ανάλυση κειμένων σχετικά με τον εθνικό χαρακτήρα  της γιορτής.

Προβολή βίντεο φωτογραφιών και τραγουδιών σχετικά με την εθνική γιορτή.

Ζωγραφιές και κατασκευή δάφνινου στεφανιού για την εθνική επέτειο.

Δ2: Θεατρικό δρώμενο  “ Το έπος του ’40

Ε1: Ανάλυση σχετικών κειμένων.

• Ομαδικές εργασίες συγκέντρωσης και παρουσίασης υλικού από εφημερίδες, περιοδικά, μαρτυρίες.
  • Δημιουργία λευκώματος με στίχους τραγουδιών.

Ε2:  Οι μαθητές/τριες από την παραμονή της γιορτής θα χωριστούν σε ομάδες και θα εργαστούν ως εξής:

α’ ομάδα: ανάλυση και εικονογράφηση ποιήματος που θα επιλέξουν (πηγή Ανθολόγιο και σχολικό βιβλίο Γλώσσας).

β΄ομάδα: Ιστορική γραμμή.

γ΄ομάδα: Κολλάζ με γελοιογραφίες.

δ΄ομάδα: Κολλάζ με εφημερίδες της εποχής.

Ανήμερα της γιορτής θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους, θα δούμε σχετικά αποσπάσματα και βίντεο, θα ακούσουμε τραγούδια και θα κατασκευάσουμε το δέντρο της Ειρήνης και του Πολέμου.

ΣΤ1: Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος θα  επεξεργαστούν σχετικά κείμενα, θα παρουσιάσουν το χρονικό της εποχής, θα κατασκευάσουν κολλάζ.

ΣΤ2:  Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ2, σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς του τμήματος, θα κατασκευάσουν από την προηγούμενη ημέρα ιστορική γραμμή  της  εποχής και την ημέρα εορτασμού θα υλοποιήσουν χωρισμένοι/ες σε ομάδες τρεις παρουσιάσεις ενταγμένες στο χρονικό της εποχής.

α) Το πλοίο <<Έλλη>>,

β) Η πείνα,

γ) Σοφία Βέμπο, η τραγουδίστρια του αγώνα.

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ – (ΤΕΤ.26/10/22)

Α & Β ΤΑΞΕΙΣ: «Οι 5 αισθήσεις σε καιρό πολέμου και ειρήνης», βιωματική δραστηριότητα.

Πώς μπορούν οι αισθήσεις μας να αλλάξουν σε καιρό ειρήνης και πολέμου; Με αφορμή ένα βίντεο ανακαλύπτουμε την ομορφιά της ειρήνης και την ασχήμια του πολέμου.

Γ & Δ ΤΑΞΕΙΣ: «Ήρωες, άνθρωποι με συναισθήματα», ανακαλύπτουμε ντοκουμέντα-γράμματα από το μέτωπο του ’40 και συζητάμε για αυτά.

Ποιοι, πού, πότε και κάτω από ποιες συνθήκες τα έγραψαν;

Μικρή ταινία αφιέρωμα:

28η Οκτωβρίου 1940

Όσον αφορά την εκπροσώπηση των σχολικών μονάδων με τη συμμετοχή σημαιοφόρων και παραστατών σε εορταστικές εκδηλώσεις (Δοξολογία, κατάθεση στεφάνων κ.α.) σύμφωνα με την ανάρτησή μας: https://blogs.sch.gr/8dimgera/archives/2482