Κυκλοφοριακή αγωγή

Οι μαθητές των τμημάτων της Δ΄ τάξης θα επισκεφτούν την Τετάρτη 15- 11- 2017 το Paradise Park, οδός Μεταμορφώσεως & Αγ. Σωτήρας, Αχαρνές.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «κυκλοφοριακή αγωγή»

Τα παιδιά μαθαίνουν για τη σημαντικότητα της κυκλοφοριακής αγωγής και διδάσκονται το σεβασμό στη ζωή μέσω της ευαισθητοποίησής τους σε θέματα οδικής ασφάλειας.

αρχείο λήψης (1)

Οι μικροί μας φίλοι θα οδηγήσουν αυτοκίνητα στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο μας – σε μια διαδρομή με φωτεινούς σηματοδότες, διάβαση τρένου και τα βασικά σήματα της τροχαίας. Θα μάθουν για τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά ως πεζοί, ως οδηγοί και ως ποδηλάτες. Θα λάβουν χρήσιμες συμβουλές για τους γονείς τους όταν αυτοί οδηγούν. Τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν τα παιδιά είναι απόλυτα ασφαλή και είναι ηλεκτρικές φόρμουλες για τα μεγαλύτερα παιδιά και ηλεκτρικά τζιπάκια για τα μικρότερα παιδιά.

Τα παιδιά μαθαίνουν για:

• Την οδική συμπεριφορά και ασφάλεια
  • Τη σημαντικότητα της ζώνης ασφαλείας
  • Τη συμπεριφορά τους ως πεζοί και ως οδηγοί
  • Τις συγκοινωνίες
  • Το ρόλο της τροχαίας για τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά πεζών και οδηγών
  • Τις ρυθμιστικές, πληροφοριακές και αναγγελίας κινδύνου πινακίδες.

( Σε περίπτωση κακοκαιρίας οι μαθητές θα συμμετέχουν σε αξιόλογο πρόγραμμα αγγειοπλαστικής: Τα παιδιά θα γνωρίσουν τον πηλό που αποτελείται από αργιλώδες χώμα και νερό, θα δημιουργήσουν υπέροχες πήλινες κατασκευές με τα χέρια τους. Με τη βοήθεια του ποδοκίνητου ή του ηλεκτροκίνητου τροχού, θα πλάσουν αγγείο. Θα ζωγραφίσουν πάνω σε ψημένο πηλό.
Τα παιδιά μαθαίνουν για:

• Τον πηλό, που προκύπτει από την ένωση του ορυκτού αργίλου και του νερού
  • Τη χρήση και τη συμβολή του πηλού στη διαχρονική εξέλιξη του ανθρώπου
  • Την τέχνη της αγγειοπλαστικής στην αρχαία Ελλάδα
  • Το παραδοσιακό επάγγελμα του αγγειοπλάστη και τα εργαλεία του )

Μικρό animation movie ευέλικτης ζώνης για την κυκλοφοριακή αγωγή: