Εκπαιδευτική Αθλητική Επίσκεψη στο «The Wall».

Την Τετάρτη 25/10/2017, η Δ΄, η Ε΄ και η Στ΄ τάξη του σχολείου μας θα επισκεφθεί τον πολυχώρο αθλητικών δραστηριοτήτων « The Wall»  στην Παλλήνη, Αγ. Αθανασίου 12.

Τα παιδιά θα συμμετέχουν σε ποικίλες εναλλακτικές αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια, με την επίβλεψη ειδικού προσωπικού αλλά και των εκπαιδευτικών τους.

climbing-cnt2

Σκοπός της επίσκεψης είναι οι μαθητές  να αθληθούν, να ενεργοποιήσουν νοητικές ικανότητες, να συνεργαστούν, να  ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή τους, να κοινωνικοποιηθούν αλλά και να χαρούν!

Το πρόγραμμα:

1. Επίδειξη αναρρίχησης

Η επίδειξη πραγματοποιείται από το εκπαιδευμένο προσωπικό μας. Είναι θεαματική και έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα ώστε να γνωρίσουν τα παιδιά το άθλημα της αναρρίχησης από κοντά και να δουν τη μεγαλύτερη κλειστή αναρριχητική πίστα των Βαλκανίων (επιφάνειας πάνω από 1200τ.μ.) με 14 μέτρα ύψος και 10000 πιασίματα (διάρκεια επίδειξης 30 λεπτά).

2. Επίδειξη Bungee trampoline

Η επίδειξη πραγματοποιείται από το εκπαιδευμένο προσωπικό μας. Είναι θεαματική και έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα ώστε να γνωρίσουν τα παιδιά το άθλημα του bungee trampoline από κοντά και έχει διάρκεια 10 λεπτά.

3. Αθλητικές δραστηριότητες όπως:

• Ποδόσφαιρο
  • Basket
  • Volley
  • Ιμάντα ισορροπίας (slack line)
  • Διελκυστίνδα (ομαδικό ολυμπιακό άθλημα από το 1900 ως το 1924)
  • Τοξοβολία
  • Ομαδικά παιχνίδια στον κήπο

σε ένα φιλικό, απόλυτα ασφαλές και φυσικό περιβάλλον!