Η Τεχνολογία της Πληροφορίας και Επικοινωνίας στην Εκπαιδευτική Διαδικασία

Τα τελευταία χρόνια αναδεικνύεται η χρησιμότητα και η ανάγκη χρήσης της Τεχνολογίας Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Οι μαθητές πλέον μαθαίνουν να χρησιμοποιούν στο σπίτι τους, κατά την μελέτη των μαθημάτων τους και εκπόνηση των εργασιών τους τον υπολογιστή τους και τα σχετικά προγράμματα.

Η χρήση του υπολογιστή παίρνει και στις τάξεις του Δημοτικού τη θέση του εργαλείου μάθησης και όχι της διασκέδασης και του παιχνιδιού!

Την τρέχουσα εκπαιδευτική χρονιά όλοι οι μαθητές του σχολείου μας έχουν Λογαριασμό στο ΠΣΔ.

Τα στοιχεία του λογαριασμού τους θα τα χρησιμοποιήσουν για να συνδεθούν όταν τους ζητηθεί από τους εκπαιδευτικούς τους

1. Στο ηλεκτρονικό τους ταχυδρομείο webmail.sch.gr
  2. Στην διαδικτυακή πλατφόρμα e-me.edu.gr

Τις δύο παραπάνω εφαρμογές θα τις χρησιμοποιήσουν σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών της τάξης τους!

Τα στοιχεία του λογαριασμού τους είναι χρήσιμο να τα σημειώσουν ευανάγνωστα στο τετράδιο ΤΠΕ, ώστε να τα χρησιμοποιούμε στο μάθημα ΤΠΕ.

Επίσης είναι χρήσιμο να εγκαταστήσουν στους υπολογιστές τους τις Εφαρμογές

1. Ελεύθερο Λογισμικό LibreOffice (Πλατφόρμα Γραφείου) και
  2. TuxPaint (Ζωγραφική)